Strona startowa

Wiadomo¶ci - Aktualno¶ci

80 lat temu w getcie warszawskim wybuch³o powstanie

Doda³: Marta Data: 2023-04-19 09:00:20 (czytane: 11181)

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim wybuch³o powstanie. By³o ono najwiêkszym zbrojnym zrywem ¯ydów podczas II wojny ¶wiatowej, a tak¿e pierwszym powstaniem wielkomiejskim w okupowanej Europie.

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materia³y, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój



Zobacz
/zdj. Wikipedia - Fotografia z Raportu Stroopa. Oryginalny niemiecki podpis: „Dru¿yna szturmowa”/

Warszawskie getto by³o najwiêkszym spo¶ród za³o¿onych przez Niemców, a pierwsze koncepcje jego utworzenia Niemcy podjêli ju¿ na pocz±tku listopada 1939 r. Jesieni± zaczê³y pojawiaæ siê przypadki tyfusu – wtedy rozesz³a siê pog³oska, ¿e ¼ród³em tej choroby jest czê¶æ miasta najliczniej zamieszkana przez ¯ydów. Na prze³omie zimy i wiosny zaczê³y byæ widoczne tablice informuj±ce o strefie zagro¿enia tyfusem, a w marcu 1940 r. Adam Czerniaków, prezes warszawskiego Judenratu, otrzyma³ rozkaz zbudowania muru wokó³ „obszaru dotkniêtego epidemi±”, jak Niemcy okre¶lali tê czê¶æ miasta.

Na mocy zarz±dzeñ gubernatora dystryktu warszawskiego Ludwiga Fischera z pa¼dziernika 1940 r. nast±pi³ podzia³ miasta – na teren getta musia³o przenie¶æ siê 138 tys. ¯ydów, a z kolei 113 tys. Polaków musia³o ten teren opu¶ciæ. Zamkniêcie granic getta nast±pi³o w nocy z 15 na 16 listopada 1940 r. – od tego momentu getto sta³o siê dzielnic± zamkniêt±. Przez kolejne miesi±ce granice getta kilkukrotnie zmieniano, najczê¶ciej zmniejszaj±c jego obszar, a po zakoñczeniu tzw. Wielkiej Akcji latem 1942 r. teren getta znacznie okrojono.

22 lipca 1942 r. rozpoczê³a siê tzw. Wielka Akcja, bêd±ca czê¶ci± operacji „Reinhardt”, która, zgodnie z wcze¶niejszymi ustaleniami G³ównego Urzêdu Bezpieczeñstwa Rzeszy, zak³ada³a fizyczn± likwidacjê ¯ydów. W ci±gu dwóch miesiêcy akcji ok. 300 tys. ¯ydów wywieziono do obozu zag³ady w Treblince i tam zg³adzono. Stanowi³o to 75 proc. ludno¶ci getta, a na miejscu zamordowano ok. 10 tys. Na obszarze zmniejszonego getta pozosta³o jedynie 60 tys. osób, które by³y zatrudnione w przedsiêbiorstwach produkuj±cych na potrzeby III Rzeszy lub mieszkaj±cych w getcie nielegalnie.

Zobacz
/zdj. Wikipedia Fotografia z Raportu Stroopa. Oryginalny niemiecki podpis: „Si³± wydobyci z bunkrów”/

Pocz±tkowo ¯ydzi nie zdawali sobie sprawy z rzeczywistego celu akcji z lata 1942 r. Propaganda niemiecka mówi³a bowiem, ¿e wywo¿eni z getta ¯ydzi s± przesiedlani na tereny rolnicze na wschodzie, aby tam pracowali na rzecz Rzeszy. Bardzo szybko wysz³o jednak na jaw, m.in. dziêki relacjom ¿ydowskich uciekinierów z obozu w Treblince, ¿e celem Niemców by³a ca³kowita eksterminacja ¯ydów.

Jesieni± 1942 r. na terenie getta mieszkañcy zaczêli budowaæ tunele, bunkry i schrony. Wiêkszo¶æ z nich nie mia³a ju¿ z³udzeñ co do niemieckich planów i zdawa³a sobie sprawê, ¿e ludno¶æ wywo¿ona z getta jest mordowana.

¦wiadomo¶æ, ¿e nazi¶ci d±¿± do ca³kowitej eksterminacji ¯ydów, wp³ynê³a na charakter ¿ydowskiego ruchu oporu. „Decyzja o podjêciu walki zapad³a w³a¶nie w 1942 r. ¯ydzi postanowili, ¿e trzeba siê przeciwstawiæ temu, co robi± Niemcy” – mówi PAP dr Hanna Wêgrzynek, historyk, zastêpca dyrektora ds. naukowych i wystawienniczych Muzeum Getta Warszawskiego.

28 lipca 1942 r. w warszawskim getcie utworzono ¯ydowsk± Organizacjê Bojow±, któr± 15 pa¼dziernika 1942 r. rozszerzono o cz³onków kolejnych ugrupowañ politycznych. Za³o¿ycielami ¯OB byli m.in. Icchak Cukierman, Cywia Lubetkin, Marek Edelman, Josef Kap³an i Mordechaj Tanenbaum. Komendantem ¯OB zosta³ Mordechaj Anielewicz. Organizacja liczy³a ok. 500 cz³onków, nawi±za³a kontakt z Komend± G³ówn± AK i planowa³a stawianie oporu Niemcom w czasie kolejnych akcji wysiedleñczych.

Zobacz
/zdj. Wikipedia ¯ydowska ludno¶æ cywilna schwytana podczas t³umienia powstania. Oryginalny niemiecki podpis: „Si³± wyci±gniêci z bunkrów”, fotografia z raportu Stroopa/


W getcie dzia³a³ tak¿e ¯ydowski Zwi±zek Wojskowy, którego cz³onkowie wywodzili siê z Betaru, przedwojennego prawicowego ruchu syjonistycznego. O dzia³alno¶ci ¯ZW wiadomo jednak niewiele. Wiêkszo¶æ bojowców tej formacji poleg³a w powstaniu w getcie lub wkrótce po nim.

Chocia¿ podejmowane przed wybuchem powstania próby po³±czenia ¯OB i ¯ZW nie powiod³y siê, to podczas walk w kwietniu 1943 r. obie organizacje wspó³pracowa³y.

Podstawowym problemem ¿ydowskich bojowników by³ brak broni. Niewielkie dostawy od polskiego podziemia nie wystarcza³y, starano siê wiêc ró¿nymi sposobami zdobywaæ broñ po tzw. aryjskiej stronie i dostarczaæ j± na teren getta. W podziemnych wytwórniach produkowano butelki zapalaj±ce, ¿arówki wype³nione kwasem siarkowym i granaty. „Nie by³ to ruch ¶wietnie zorganizowany z rozbudowanymi strukturami. Musimy te¿ mieæ ¶wiadomo¶æ tego, ¿e to Niemcy wyznaczyli datê rozpoczêcia zrywu. ¯ydzi przygotowywali siê bowiem do walki w momencie, kiedy Niemcy wkrocz±, aby rozpocz±æ kolejny etap akcji likwidacyjnej getta. Dok³adnej daty jednak nie znano – dowiedziano siê o niej 18 kwietnia wieczorem dziêki informacjom polskiego podziemia, choæ widoczny by³ ju¿ ruch oddzia³ów niemieckich, które sukcesywnie zaczyna³y otaczaæ getto” – mówi dr Hanna Wêgrzynek. „Trudno jest zatem mówiæ o planie walk, jaki – przynajmniej w jakim¶ stopniu – by³ w sierpniu 1944 r.” – dodaje.

Niemcy po raz pierwszy przyst±pili do ponownej akcji likwidacji getta w styczniu 1943 r. 18 stycznia oddzia³y niemieckie maj±ce deportowaæ 8 tys. ¯ydów do obozu zag³ady w Treblince napotka³y zbrojny opór cz³onków ¯OB, a po trzech dniach walk Niemcy zrezygnowali z dalszego prowadzenia akcji likwidacyjnej.

Zobacz
/zdj. Wikipedia Fotografia z Raportu Stroopa. Oryginalny niemiecki podpis:
„Bandyci zg³adzeni w walce”/

Jak zauwa¿a dr Wêgrzynek, „¯ydzi zdawali sobie sprawê z tego, jaki los czeka ich rodziny i ich samych. Uwa¿ali, ¿e podjêcie walki przynosi skutek, tak jak to siê sta³o w styczniu. Musimy pamiêtaæ tak¿e o tym, ¿e oni nie mieli ju¿ nic do stracenia. W getcie zostali g³ównie ludzie, którzy przede wszystkim mieli byæ wydajn± si³± robocz±. Byli to zatem m³odzi ludzie, skorzy do ryzyka. Oni tê walkê chcieli podj±æ. Chcieli pom¶ciæ cz³onków swoich rodzin i znajomych, którzy zginêli kilka miesiêcy wcze¶niej”.

Walki rozpoczê³y siê rankiem 19 kwietnia 1943 r., kiedy 850 cz³onków Waffen-SS uzbrojonych w karabiny maszynowe, miotacze p³omieni, dzia³ka, wozy pancerne i czo³gi wkroczy³o na teren getta bram± od strony Nalewek. Zostali oni zaatakowani przez ¿ydowskich powstañców, którzy w pierwszym starciu odnie¶li sukces. Po po³udniu tego samego dnia liczniejsze i lepiej uzbrojone oddzia³y niemieckie, dowodzone przez wysokiego oficera SS Jürgena Stroopa, ponownie wkroczy³y na teren getta.

W walkach wziê³o udzia³ ok. tysi±ca s³abo uzbrojonych powstañców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. cz³onków Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddzia³ów ukraiñskich i ³otewskich. Przeciwko powstañcom u¿yte zosta³y pojazdy opancerzone oraz artyleria.

Najciê¿sze walki toczy³y siê w rejonie ul. Zamenhoffa i Nalewek oraz na pl. Muranowskim. Niemcy systematycznie posuwali siê w g³±b getta, a pal±c i niszcz±c dom po domu, zmuszali ludno¶æ cywiln± do opuszczania bunkrów i schronów.

Podejmowane w ograniczonym zakresie przez polskie podziemie (nieliczne oddzia³y Kedywu, Gwardii Ludowej i Socjalistycznej Organizacji Bojowej) próby pomocy osamotnionym bojownikom ¿ydowskim zakoñczy³y siê niepowodzeniem. 23 kwietnia ¯OB skierowa³a do Polaków apel, kolportowany po aryjskiej stronie, w którym pisano m.in.: „Polacy, Obywatele, ¯o³nierze Wolno¶ci. […] W¶ród dymu po¿arów i kurzu krwi mordowanego getta Warszawy – my wiê¼niowie getta, ¶lemy wam bratnie serdeczne pozdrowienia. Wiemy, ¿e w serdecznym bólu i ³zach wspó³czucia, ¿e z podziwem i trwog± o wynik tej walki przygl±dacie siê wojnie, jak± od wielu dni toczymy z okrutnym okupantem. Lecz wiedzcie, ¿e ka¿dy próg getta, jak dotychczas, tak i nadal bêdzie twierdz±, ¿e mo¿emy wszyscy zgin±æ w tej walce, lecz nie poddamy siê, ¿e dyszymy, jak i wy, ¿±dz± odwetu i kary za wszystkie zbrodnie wspólnego wroga. Toczy siê walka o nasz± i wasz± Wolno¶æ”.

Zobacz
/zdj. Wikipedia - Odezwa ¯ydowskiej Organizacji Bojowej z 23 kwietnia do mieszkañców Warszawy/

Powstanie pomimo apeli rz±du polskiego w Londynie nie wywo³a³o ¿adnych reakcji aliantów. W prote¶cie przeciwko obojêtno¶ci ¶wiata wobec tragedii narodu ¿ydowskiego 12 maja 1943 r. cz³onek Rady Narodowej RP w Londynie Szmul Zygielbojm pope³ni³ samobójstwo.

8 maja Niemcy odkryli i otoczyli ogromny schron przy ul. Mi³ej 18, w którym znajdowa³o siê kilkuset ludzi, w tym sztab ¯OB i ponad 100 ¿ydowskich bojowników. Na wezwanie Niemców cywile wyszli, natomiast wiêkszo¶æ powstañców razem z dowódc± Mordechajem Anielewiczem pope³ni³a samobójstwo.

Walki pojedynczych grup powstañczych trwa³y jednak dalej, w maju i czerwcu. Dla Niemców symbolicznym aktem „zakoñczenia misji ostatecznego rozprawienia siê z ¯ydami Warszawy” by³o wysadzenie w powietrze 16 maja Wielkiej Synagogi przy ul. T³omackie.

Zobacz
/zdj. Wikipedia - Fotografia z Raportu Stroopa. P³on± podpalone przez Niemców kamienice na skrzy¿owaniu ulic Zamenhofa i Wo³yñskiej/


Wed³ug raportów Stroopa od 20 kwietnia do 16 maja 1943 r. w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach znajdowa³o siê ponad 56 tys. ¯ydów. Ok. 7 tys. zginê³o na miejscu w trakcie walk, a 6 tys. na skutek po¿arów czy zaczadzenia. „Podczas walk z getta ca³y czas wyje¿d¿a³y transporty do Treblinki. Wiêkszo¶æ ¯ydów warszawskich – ok. 36 tys. osób, jak podaje raport Stroopa – przesiedlono jednak na Lubelszczyznê do obozów pracy w Poniatowej i Trawnikach. Wywieziono tak¿e maszyny” – mówi dr Wêgrzynek.

Spo¶ród ¿o³nierzy ¯OB powstanie w getcie prze¿y³o kilkudziesiêciu. Wiêkszo¶æ z nich jednak nie doczeka³a koñca wojny – zginêli, walcz±c w oddzia³ach partyzanckich, w Powstaniu Warszawskim lub zostali wydani Niemcom. Wojnê prze¿yli nieliczni, w tym dwaj cz³onkowie dowództwa ¯OB – Icchak Cukierman i Marek Edelman.

Straty niemieckie, wed³ug raportów Stroopa, mia³y natomiast wynosiæ kilkana¶cie zabitych i kilkudziesiêciu rannych, jednak ¼ród³a ¿ydowskie i polskie podaj±, ¿e by³y one kilkukrotnie wy¿sze.

Po zrywie Niemcy zrównali teren getta z ziemi±. W raporcie do Heinricha Himmlera Jürgen Stroop napisa³: „¯ydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie ju¿ nie istnieje!”.

Zobacz
/zdj. Wikipedia - Po upadku powstania Niemcy zrównali getto warszawskie z ziemi±. Z rozkazu Adolfa Hitlera spalono i wysadzono wszystkie domy znajduj±ce siê na terenie objêtym walkami. Jednym z nielicznych zachowanych budynków by³ ko¶ció³ ¶w. Augustyna wykorzystywany jako magazyn./


Wspomniani wcze¶niej przez dr Wêgrzynek ¯ydzi, którzy zostali w czasie powstania wywiezieni do obozów w Poniatowej i Trawnikach, pracowali tam do listopada 1943 r. Wówczas w koñcz±cej operacjê „Reinhardt” akcji „Do¿ynki” wszyscy zostali zamordowani w ci±gu kilku dni. „Tak naprawdê dzieje getta warszawskiego nie zakoñczy³y siê w Warszawie w maju, ale na Lubelszczy¼nie w listopadzie 1943 r.” – podsumowuje dr Hanna Wêgrzynek.

(PAP)

Zdjêcia:Wikipedia


Reklama

Tagi: powstanie   Getto   II wojna ¶wiatowa   holokaust

Zobacz tak¿e

Oddzia³ Przygotowania Wojskowego

Dodane: 2024-04-15 13:17 - Komentarze  (0)  czytane (71)

TAGI:



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Za wypowiedzi naruszaj±ce prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialno¶æ karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.133.12.172

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga w³±czenia obs³ugi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urz±dzenia - je¶li chcesz dodaæ komentarz, w³±cz ciasteczka, od¶wie¿ stronê i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-Zdrój - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. Józefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista mêskich ¿yczeñ
Konkurs rozstrzygniêty! Sprawd¼ wyniki ! Zapraszamy na wystêp Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakoñczony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone No¿yczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakoñczony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywisto¶ci w Busku-Zdroju!
Konkurs zakoñczony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jêdrzejowie
Konkurs zakoñczony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz wiêcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejn± wiadomo¶æ:

Egzekucja dokonana przez Niemców 13 kwietnia 1944 r. w Lesie We³eckim k. Buska-Zdroju

Na ³amach portalu Przystanek Historia ukaza³ siê tekst Karoliny Trzeskowskiej-Kubasik o egzekucji dokonanej przez Niemców w Lesie...