Strona startowa

Wiadomości

Wyświetl wiadomości:

Wiadomości:

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wiadomości - Aktualności

Rozmowa z Jerzym Charczukiem, prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej w Busku-Zdroju

Dodał: MC Data: 2006-05-19 21:30:13 (czytane: 15701)

Dużo i głośno mówi się ostatnio o poczynaniach władz buskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. List otwarty w tej sprawie wpłynął kilka tygodni temu do redakcji "Echa Dnia".

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój



250 osób podpisało się też pod protestem, skierowanym do ministra transportu i budownictwa. Padają poważne oskarżenia - o nie poszanowanie praw mieszkańców, niegospodarność, wprowadzanie dodatkowych opłat, brak kontroli nad działaniami władz spółdzielni. Dlaczego tak się dzieje? Na ile zarzuty mieszkańców są zasadne? O rozmowę poprosiliśmy prezesa zarządu spółdzielni Jerzego Charczuka. Człowieka, na którego głowę sypią się dzisiaj najcięższe ciosy.

jcharczuk.jpg 


* Ma pan w Busku przeciwników? Z kimś pan walczy?
- Nie, nie prowadzę walki z nikim. A czy mam przeciwników? Wolałbym nie używać takiego określenia. Chociaż wiem, że jest grupa mieszkańców, którzy są w pewnej opozycji do władz spółdzielni.
List do ministra
* Nieprzychylne opinie, komentarze dotyczą głównie pana osoby.
- Jeżeli pełni się funkcję prezesa zarządu spółdzielni, która zrzesza połowę mieszkańców naszego miasta, trudno być ocenianym dobrze przez wszystkich. To normalne. Nie można się spodziewać, by w tak dużym zbiorowisku mieć wyłącznie zwolenników. Ale i prezesa, i zarząd oceniają organy statutowe: Rada Nadzorcza oraz Zebranie Przedstawicieli. Co roku udzielane jest absolutorium z tego tytułu. Nie uważam, abym miał się czego wstydzić lub trzymał się "stołka" na siłę.
* Zna pan treść listu, jaki mieszkańcy osiedli Piłsudskiego i Świerczewskiego wystosowali w lutym do ministra transportu i budownictwa? Padają tam ciężkie zarzuty.
- Po pierwsze, z informacji jakie uzyskałem od osób, które złożyły swój podpis po listem do ministerstwa, wynika że podpisywały się... pod treścią trochę innego pisma. Choć nie chcę sugerować, iż podpisy zbierane były pod innymi wnioskami, a potem ktoś dokonał podmiany.
* Przejdźmy do konkretów. Wiele kontrowersji wśród spółdzielców budzi rozliczanie kosztów centralnego ogrzewania - poprzez podzielniki wyparkowe.
- Decyzję o wprowadzeniu indywidualnego rozliczania, przy użyciu podzielników, podjęło w 2000 roku Zebranie Przedstawicieli, czyli najwyższy organ spółdzielni. Wiem, że są osoby niezadowolone z takiego systemu, ale chodzi głównie o tych, którzy mieli duże dopłaty. Natomiast liczna grupa naszych mieszkańców dzięki rozliczaniu indywidualnemu uzyskuje nadpłaty. Stawialiśmy też tę sprawę jakiś czas temu na zebraniach grup członkowskich. Można było wyrazić opinię, czy powracamy do systemu ryczałtowego, czy pozostawimy rozliczanie indywidualne. I większość opowiedziała się za podzielnikami. Bo dzięki temu systemowi, czyli po prostu - motywacji do oszczędzania, opłaty za centralne ogrzewanie w zasobach spółdzielczych są dużo niższe niż w innych jednostkach. Mimo iż korzystamy z tego samego dostawcy ciepła.
Docieplanie: remont czy modernizacja?
* Autorów listu do ministra bulwersuje również prowadzone od roku docieplanie bloków spółdzielczych. A mówiąc precyzyjnie - zasady finansowania całej operacji. Skąd biorą się na to pieniądze?
- Są to środki pochodzące z przekształceń mieszkań z lokatorskiego na własnościowe. Stanowią własność wszystkich spółdzielców, dlatego nie można wykorzystać ich w ten sposób, by miały służyć tylko wybranej, małej grupie członków spółdzielni.
* Protestujący nie zgadzają się z faktem, że docieplanie budynków potraktowano nie jako remont, lecz jako modernizację. Twierdzą, że w ten sposób spółdzielnia może zarobić ich kosztem.
- Roboty ociepleniowe zostały zakwalifikowane jako modernizacja zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych. Nie stoi to też w sprzeczności z prawem budowlanym. Decyzję w tej sprawie podjęło Zebranie Przedstawicieli, w czerwcu ubiegłego roku, następnie stosowną uchwałę zatwierdziła Rada Nadzorcza. Taka kwalifikacja zgodna jest również ze statutem naszej spółdzielni.
* Co to oznacza?
- Statut mówi, że w przypadku modernizacji członkowie spółdzielni powinni partycypować w kosztach. Modernizacja zwiększa wartość użytkową budynku, w związku z tym nasi członkowie powinni dokonać uzupełnienia wkładu mieszkaniowego. A orzecznictwa sądowe potwierdzają, że wykonanie docieplenia budynków jest kwalifikowane jako modernizacja, a nie jako remont.
* Jak to wygląda w praktyce?
- Zebranie Przedstawicieli podjęło decyzję, że dodatkowe wpłaty, które będą przeznaczane na pokrycie kosztów modernizacji, dla mieszkańców bloków już ocieplonych, zostaną rozłożone w czasie. Nawet do sześciu, siedmiu lat. Dodatkowa opłata to 27 procent kosztów modernizacji, a stawka wyniesie 30 groszy z metra kwadratowego na miesiąc. W przypadku średniej wielkości mieszkania, o powierzchni 50 metrów kwadratowych, dopłata to około 15 złotych miesięcznie. Natomiast resztę, ponad 70 procent kosztów docieplenia zostanie pokrytych przez tych mieszkańców wpłatami na fundusz remontowy spółdzielni. Są one jednakowe dla wszystkich, wynoszą 80 groszy z metra kwadratowego.
* To duże obciążenie dla portfeli spółdzielców?
- Taki sposób rozliczenia modernizacji był dopasowany do możliwości finansowych członków spółdzielni. Braliśmy pod uwagę istniejące bezrobocie, średnie zarobki w naszym regionie. Dodatkowa wpłata, te 30 groszy, członkowie powinni być w stanie udźwignąć taki ciężar. Zbierane w ten sposób pieniądze pozwolą, by ocieplać budynki i w następnych latach. Dzięki temu poprawi się stan techniczny bloków na naszych osiedlach Ale także stan estetyczny, co widać już dzisiaj.
Czas na lustrację
* Kolejny punkt zapalny: koszty centralnego ogrzewania, ciepłej wody. W Busku są wysokie, zdaniem niektórych - stanowczo zbyt wysokie.
- Powiem krótko, energię cieplną spółdzielnia kupuje od lokalnego zakładu ciepłowniczego KZC "Ponidzie". Nie mamy żadnego wpływu na stosowane przez ten zakład stawki. Taryfy określające ceny zatwierdzane są przez Urząd Regulacji Energetyki w Łodzi. Ze swej strony podejmujemy działania umożliwiające racjonalne korzystanie z energii. Po prostu jej oszczędzanie.
* "Nikt nie kontroluje poczynań władz buskiej spółdzielni. Lustracja, jaka odbywa się raz na jakiś czas, to zwykła farsa" - to cytat z listu do ministra...
- Nieprawda. Corocznie spółdzielnia zleca uprawnionemu podmiotowi badanie swojego sprawozdania finansowego. Piszemy o tym na bieżąco w biuletynach informacyjnych, jakie otrzymują nasi członkowie. Ponadto, zgodnie z ustawą, spółdzielnia poddawana jest lustracji. W 2003 roku odbyła się lustracja za 2002 rok, przeprowadzona przez Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie. Obecnie trwa pełna lustracja działalności spółdzielni za lata 2003, 2004, 2005.
* I kolejny cytat: "Czynsz w naszej spółdzielni podnoszony jest średnio trzy razy w roku, ponieważ tak często zmieniają się jego składowe".
- Nie jest to do końca prawda. Dla przykładu, stawka za centralne ogrzewanie nie była podnoszona od trzech lat, za ciepłą wodę - od 2004 roku. Wysokość opłat za te media jest niezależna od spółdzielni. Od nas zależą jedynie stawki eksploatacyjna i remontowa. Ta ostatnia, rzeczywiście była podnoszona, ale raz w roku. I te pieniądze idą w całości na remonty. Stawka eksploatacyjna związana jest między innymi z podatkiem od nieruchomości, opłatami terenowymi z tytułu użytkowania wieczystego, z obsługą osiedli przez grupę konserwatorów, sprzątaczek. Nie była ona podnoszona od lutego 2005 roku.
W spółdzielni nie ma polityki
* Zarzuca się panu również korzystanie z partyjnych powiązań. Czy jest pan "człowiekiem lewicy"?
- Tak, jestem członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Od wielu lat.
* A na fotelu prezesa buskiej spółdzielni - to pomaga czy przeszkadza?
- Chyba... nawet bardziej przeszkadza (śmiech). Bo jeśli komuś się wydaje, że można korzystać z tego tytułu z "układów", "przywilejów", to jest w błędzie. Nigdy nie podejmowałem politycznych decyzji. Wynikają one z ekonomii, z gospodarskiego podejścia do naszych zasobów.
* Powiedział pan - gospodarka, ekonomia. Jak spółdzielnia funkcjonuje dzisiaj, w realiach gospodarki rynkowej?
- Od 1998 roku, bo to rok graniczny, bardzo wiele się zmieniło. To zupełnie inna spółdzielnia niż te ze "złotych" lat, kiedy było dużo dotacji państwowych. Gdy dotowano centralne ogrzewanie, ciepłą wodę, umarzano kredyty na budowę mieszkań. Dzisiaj nie otrzymujemy żadnych pieniędzy z zewnątrz, a wszelkie koszty muszą ponosić nasi członkowie. Głównym ich problemem, jak sądzę, jest bezrobocie, brak pracy, niezbyt wysokie zarobki. Ale to do nas - 30. każdego miesiąca, płacąc czynsz - przynoszą lwią część swoich dochodów, rent, emerytur. Stąd różnie bywa z sympatią do prezesa, zarządu czy pracowników spółdzielni.
* Dziękuję za rozmowę.

Adam LIGIECKI  

źródło: Echo

Zobacz także

Jak dwie dekady członkostwa w UE przeobraziły Polskę

Dodane: 2024-04-22 12:10 - Komentarze  (0)  czytane (193)

TAGI:



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.216.94.152

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje