Strona startowa

Wiadomości

Wyświetl wiadomości:

Wiadomości:

REKLAMA

REKLAMA

Wiadomości - Aktualności

64 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie...

Dodał: MCK Data: 2008-08-01 13:43:56 (czytane: 7998)

1 sierpnia w 1944 roku o godzinie "W" do walki stanęło od 23 do 25 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. Największym problemem powstańców była broń i amunicja - karabin lub pistolet miał zaledwie co 6 żołnierz.

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój



Największą wartość bojową miały oddziały Kedywu, które były już zaprawione w walce z Niemcami oraz oddziały Komendy Głównej Armii Krajowej - razem około 5 tysięcy żołnierzy, pozostali nie mieli doświadczenia w boju. Powstańcy przewyższali liczebnie żołnierzy garnizonu niemieckiego, ale te z kolei były świetnie uzbrojone i zajmowały obiekty przygotowane do obrony.


powstanie_obchody_warszawa_1.jpg
Apel poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego (fot. PAP / Paweł Kula)

 

Plan Armii Krajowej przewidywał uderzenie z zaskoczenia we wszystkich dzielnicach miasta. Zamierzano zaatakować wszystkie ważniejsze punkty w Warszawie: gmachy publiczne, lotnisko, magazyny, koszary. Jednak zaskoczenia nie było, nie udało się ukryć wzmożonego ruchu młodych ludzi, a na dodatek wywiad niemiecki ostrzegał o możliwości wybuchu powstania. Historycy uważają też, że strategicznym błędem było wyznaczenie godziny ataku na 17.00.

Największe ośrodki powstania to: Śródmieście oraz Wola, Stare Miasto, Powiśle i Czerniaków, Żoliborz i Mokotów.

Powstańcy utrzymywali inicjatywę przez pierwsze cztery dni walki. Zdobyto wtedy część wyznaczonych obiektów, nie udało się natomiast przejąć między innymi centrali telefonicznej, uniwersytetu czy komendy policji. W pierwszych dniach powstania ludność spontanicznie zaczęła wznosić na ulicach barykady, niemieckie oddziały wprawdzie mgły się poruszać w tych rejonach, ale były narażone na ostrzał z domów położonych wzdłuż ulic.

1 sierpnia wieczorem wiadomość o powstaniu w Warszawie dotarła do kwatery głównej Hitlera. Na naradzie, w której uczestniczyli między innymi szef SS Heinrich Himmler i szef sztabu Oberkommando der Wermacht feldmarszałek Heinz Guderian, podjęto decyzję o całkowitym zburzeniu miasta i wymordowaniu jej mieszkańców. To miała być nauczka dla innych narodów.

5 sierpnia Niemcy przystąpili do systematycznej eksterminacji mieszkańców Warszawy. Na zajętych obszarach Woli ludność w bestialski sposób mordowano, domy ograbiano, a potem podpalano. W ciągu jednego dnia wymordowano około 45 tysięcy osób.

Radziecka ofensywa ruszyła 10 września i w ciągu czterech dni wyparła Niemców z prawobrzeżnej Warszawy. Armia radziecka nie przystąpiła jednak do forsowania Wisły, choć od wykrwawiającego się miasta dzieliło ja zaledwie kilkaset metrów. Powstanie było wówczas w agonii. 27 września poddali się żołnierze na Mokotowie, 30 września skapitulował Żoliborz. W nocy z 2 na 3 października podpisano kapitulację powstania.


(tbe, mj, zel)

IAR

źródło: http://wiadomosci.wp.pl

Zobacz także

'Uciekł z płonącego domu' z cyklu IPN 'Nie tylko Ulmowie' (video)

Dodane: 2024-04-26 16:58 - Komentarze  (0)  czytane (181)

TAGI: IPN, Chmielnik, Polacy ratujący Żydów



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 13.59.61.119

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje