Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Most na Wiśle w Nowym Korczynie wśród najlepszych przedsięwzięć!

Dodał: Marta Data: 2021-02-18 14:42:51 (czytane: 1907)

Jak co roku Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski przyznało tytuły Lidera Małopolski. Wśród dziesięciu równorzędnych laureatów XXI konkursu NAJLEPSZE PRZEDSIĘWZIĘCIE W MAŁOPOLSCE W 2020 ROKU znalazł się oddany do użytku 14 grudnia ubiegłego roku most na Wiśle, łączący Nowy Korczyn w Świętokrzyskiem z małopolską Borusową w gminie Gręboszów.Inwestycję wspólnie realizowały i sfinansowały samorządy województw: świętokrzyskiego, które zapłaciło ok. 28 mln zł, oraz małopolskiego, które zabezpieczyło kwotę ponad 25,7 mln zł.

Kapituła konkursu wyróżniła między innymi najważniejsze przedsięwzięcia o wymiarze społecznym i inwestycje infrastrukturalne.

Zobacz

Most łączący Nowy Korczyn z Borusową to wspólne przedsięwzięcie województw Świętokrzyskiego i Małopolskiego. Umowę o realizacji inwestycji marszałkowie obu województw podpisali w 2016 roku, a prace budowlane ruszyły wiosną 2019 roku. Inwestycję w systemie “zaprojektuj i zbuduj” wykonało Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o. z Zawiercia. Do użytku most oddany został 14 grudnia ubiegłego roku.

Przeprawa na DW 973 to obiekt o długości ponad 670 m, w skład którego wchodzi 13 przęseł – najdłuższe nad nurtem rzeki ma 130 metrów. Na moście znajduje się dwupasmowa jezdnia o szerokości 8 metrów, a także chodniki i ścieżka rowerowa oraz stacja pogodowa. Poza tym w ramach zadania po obu stronach Wisły powstały drogi dojazdowe o łącznej długości około 2 kilometrów.

Zobacz

Most w Nowym Korczynie ma duże znaczenie nie tylko dla mieszkańców obu województw, ale także dla kierowców poruszających się tą trasą. Dla osób podróżujących od strony świętokrzyskiej przeprawa oznacza lepsze połączenie z autostradą A4 w kierunku Krakowa i strefą aktywności gospodarczej w okolicy Tarnowa, mieszkańcom południa Polski pozwala znacząco przyspieszyć przejazd od Rzeszowa czy Tarnowa w stronę Kielc i Warszawy, ułatwia także dojazd do uzdrowisk w Busku-Zdroju i Solcu-Zdroju. Inwestycja była współfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego i Województwa Małopolskiego.

Zobacz

 

Pierwszy most na Wiśle pod Nowym Korczynem o drewnianej konstrukcji wybudowano tuż przed wybuchem II wojny światowej, w sierpniu 1939 roku i wkrótce wysadzono w powietrze, w obronie przed atakiem wojsk niemieckich. Jedyną dostępną formą przekraczania Wisły stała się przeprawa promowa, z której korzystali zarówno mieszkańcy okolicznych miejscowości, jak i użytkownicy drogi krajowej.

Uroczyste wręczenie nagród w XXI konkursie NAJLEPSZE PRZEDSIĘWZIĘCIE W MAŁOPOLSCE W 2020 ROKU, ze względu na pandemię covid-19, planowane jest w drugiej połowie roku.

Źródło: swietokrzyskie.pro

Relacja z uroczystego otwarcia mostu w Nowym Korczynie jest dostępna pod linkiem: www.busko.com.pl/uroczyste-otwarcie-mostu-w-nowym-korczynie

Reklama.

Tagi: most   Wisła   Nowy-Korczyn  

Zobacz także

WOT wspiera kombatantów i seniorów w procesie szczepień

Dodane: 2021-02-25 11:49 - Komentarze  (0)  czytane (446)

TAGI:Komentarze (7)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.105.210

Do poniżej (2021-02-22 11:06:57)

Niewypał roku chyba...

dobrze że choć taki. (2021-02-22 07:06:50)

Chciało by się widzieć nowoczesny most. Niestety jest, jaki jest. Na otwarciu była cała świta, Narodowa polityczna śmietanka. Nawet ze stolicy przyjechali. Boże, co za wiocha.

(2021-02-21 17:23:10)

Most do czarnej dupy

(2021-02-21 13:48:25)

a gdzie pod mostem drogowym druga nitka kolejowa. zabrakło wam jarubasowi peeselowcy wyobraźni? krowy wam przeganiać peeselowcy przez bród Wisły Most winien być kolejowo-drogowy. PSL -owcy nie zrozumieją. Kozodoje.

(2021-02-21 13:41:22)

próba 200 ton obciążenia. wystarczy na przejazd ruskiego czołgu

(2021-02-21 09:53:46)

nośność może być. czołgi ruskie przejada. ale po jednym. jeden zjeżdża ,drugi na most wjeżdża.

Bob (2021-02-21 09:00:54)

To jest most do nikąd. Oprócz lokalnych ludzi z prowincji nikt tam nie jeździ. Po stronie małopolski brak drogi.......

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki!!! Zaprszamy na koncert DON VASYL I CYGAŃSKIE GWIAZDY!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

NOWA PROMOCJA W SALONIE HOUSE !!!

Już czas pomyśleć o wiośnie. Salon HOUSE w Busku-Zdroju zaprasza na ZAKUPY. Wszystkie ARTYKUŁY JEANSOWE - 20% . To wyjątkowa okazja...