Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Święto piosenek Bogdana Olewicza w Busku-Zdroju (foto/nowe video)

Dodał: Milena Data: 2018-12-19 11:35:45 (czytane: 8290)

W Busku-Zdroju odbył się Ogólnopolski Turniej Piosenki Poetyckiej Bogdana Olewicza w 50. rocznicę Jego pracy twórczej. Zapraszamy do obejrzenia relacji video z wydarzenia.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-ZdrójŚwięto piosenek Bogdana Olewicza w Busku-Zdroju
Bogdan Olewicz – wybitny autor ponad 1000 piosenek wykonywanych od 50 lat przez znane zespoły i gwiazdy polskiej muzyki, takie jak: Perfekt, Lady Pank, Budkę Suflera, Annę Jantar, Urszulę, był gościem honorowym i przewodniczącym Jury XI Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki Poetyckiej, organizowanego 16 listopada br. przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju. Imprezę objęli honorowym patronatem: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Kurator Oświaty w Kielcach, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Starosta Buski, Burmistrz MiG Busko-Zdrój oraz Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. Nie wszystkim wiadomo, że Bogdan Olewicz to także dziennikarz radiowy, juror znaczących festiwali, członek i sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W związku z przypadającym w tym roku 50-leciem swojej pracy twórczej otrzymał on z rąk dyrektora naszej placówki Waldemara Wójcika pamiątkowy grawerton i piękny bukiet herbacianych róż od uczniów Ośrodka. W Buskim Samorządowym Centrum Kultury rywalizowało tego dnia 18 podmiotów wykonawczych z czterech województw, które zakwalifikowały się  do ścisłego finału. Byli to soliści, duety i jeden zespół wokalny.  Turniejowi przyświecało motto z piosenki Bogdana Olewicza „Niepokonani” śpiewanej niegdyś przez zespół Perfekt: „Płyniemy przez wielki Babilon, dopóki miłość nie złowi nas”, bo, jak stwierdzili prowadzący cały Turniej konferansjerzy, to właśnie miłość ocala od samotności. Przesłuchania rozpoczęły się od kategorii wiekowej 12-15 lat, a w Jury zasiedli: Bogdan Olewicz, Anna Karwat, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego, Mieczysław Sas, radny Sejmiku Wojewódzkiego, właściciel Zakładu Metalowo-Kotlarskiego SAS, Tomasz Banach dyrektor Nadwiślańskiego Banku Spółdzielczego o. w Busku-Zdroju, Robert Dąbal, dyrektor Buskiego Samorządowego Domu Kultury.

olewicz_1246.jpg

Balet i magia w jesiennym parku
Jako pierwsza wystąpiła uczennica Samorządowego Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju Agata Wojtyś z piosenką „Moje jedyne marzenie”- czyli „Przetańczyć z tobą chcę całą noc…”. Towarzyszyła jej młodziutka tancerka klasyczna - Wiktoria Laprus, wykonująca na scenie, w zwiewnej, białej sukience, pośród  zielonych cyprysów i tuj, skomplikowane układy baletowe. Następnie, zza pachnących lasem drzewek w głębi sceny, wyłonił się duet: Agnieszka Czerw i Dominika Durnaś, który, jak się póżniej okazało, wyśpiewał sobie tą magiczną piosenką, wyróżnienie i jednocześnie Nagrodę Publiczności. Jako trzecia wystąpiła Laura Olchawa z Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach. Ta skromna, drobna dziewczynka wydobywała z siebie dojrzały głos o niskim brzmieniu i niezwykłej barwie. Dysproporcja między dziecięcym wyglądem, a i profesjonalnym  wykonaniem była tak uderzająca, że nikt nie był zaskoczony, że to właśnie ona została laureatką Grand Prix. Kolejne wykonania to: melodyjne i wpadające w ucho „Spocząć” Natalii Wróbel ze Szkoły Podstawowej w Opatowcu; taneczne i rytmiczne „Gdzie są dzisiaj tamci ludzie” Zuzanny Bery z Zespołu Szkół w Łagowie - wyróżnionej przez Jury oraz „Deszcz w Cisnej”, którym Kludia Łacka wyśpiewała pierwsze miejsce w tej kategorii.

Na scenie Rycerz i słodki Charlie
Drugie miejsce zajęła Emilia Rycerz ze Szkoły Podstawowej w Stróży (województwo lubelskie), na którą publiczność musiała parę minut zaczekać, bo tego dnia dziewczynka brała udział w olimpiadzie języka angielskiego. Jak się póżniej dowiedzieliśmy, napisała ją w pół godziny i zaraz wyruszyła z mamą w podróż do Buska. Wpadła na scenę roztrzęsiona, ale opanowała się w sekundzie ( prawdziwy Rycerz!)  i zupełnie spokojnie zaśpiewała refleksyjną piosenkę – wspomnienie Bogdana Olewicza „Czy pamiętasz jak to było”. Trzecie miejsce dostało się Kindze Gurgul z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębnie ( województwo małopolskie), za piosenkę „Każdy swoje 10 minut ma”. Niestety, nie wszystkim dane było zbierać laury, choć poziom wokalny  solistek z tej grupy wiekowej był bardzo wysoki. Piękna, melodyjna piosenka „Raz na jakiś czas” w wykonaniu Martyny Pietrzyk  z Publicznego Gimnazjum w Kraśniku, nie doczekała się niestety nagrody, podobnie jak „Nie płacz Ewka” zaśpiewana przez Julię Magdziak z Publicznej Szkoły Podstawowej w Stanach (woj. podkarpackie), z własnym gitarowym akompaniamentem. Za to, występująca jako ostatnia, Julia Chmielarska ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Kraśniku, zrobiła prawdziwy show swoją swobodną, niemal aktorską interpretacją piosenki „Mój słodki Charlie”, za którą otrzymała wyróżnienie.

Podium dla Kazimierzy
Po przerwie nastąpiły przesłuchania starszej grupy wiekowej: 16-20 lat. W tej kategorii całe podium zajęły solistki z tej samej miejscowości: I miejsce Jury przyznało Nikoli Wróbel z Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej za budzące dreszcz wykonanie „Tylko mnie poproś do tańca”; II miejsce należało bezsprzecznie do duetu „Siostry”- Emilii i Nikoli Kozioł z Domu Kultury w Kazimierzy; III zaś przypadło Aleksandrze Radosz reprezentującej tamtejszą Bibliotekę Publiczną, za tajemniczą piosenkę „Kiedy przyjdziesz do mnie biała”. Pięknie zaprezentowała się Natalia Deszcz – uczennica I klasy Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju, z profesjonalnym, jazzowo brzmiącym akompaniamentem gitary Patryka Satory. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Wiktoria Prasałek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Busku-Zdroju, Kinga Bernatek z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju oraz zespół wokalny z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie, który zebrał duży aplauz widowni. 

olewicz_1217.jpg

Moje jedyne marzenie
Pan Bogdan Olewicz był zaskoczony tak wysokim poziomem wszystkich rywalizujących solistów i zespołów. Miał, jak powiedział, wątpliwości, czy tak młodzi ludzie poradzą sobie z dość poważnym repertuarem.  Stwierdził, że najcenniejsze były dla niego oryginalność wykonania i indywidualny rys nadany piosence przez wykonawcę. Był bardzo wzruszony tym, jak się wyraził: „benefisem” swojej twórczości, który został zorganizowany przez niepełnosprawną młodzież z udziałem ich rówieśników ze szkół publicznych z południowo-wschodniej  Polski. Na swoim plakacie scenicznym zawarł  dedykację dla Organizatorów z „samego serca płynącym podziękowaniem za cudowne święto moich piosenek”. Sam przyjechał z pięknym  prezentem dla naszych uczniów – były to słuchawki bezprzewodowe Sennheiser i MP4. A w wywiadzie przeprowadzonym przez uczniów Ośrodka, na pytanie, jakie jest jego niespełnione marzenie, po krótkim zastanowieniu oznajmił: Rozmowa z Bobem Dylanem!

Małgorzata Bębenek-koordynator Turnieju


Lista laureatów XI Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki Poetyckiej „Bogdan Olewicz 2018”
(Wśród nagród znalazły się: tablety, słuchawki bezprzewodowe, pamięć zewnętrzna, smartwatche, pendrive 32 GB, a także grawerton dla laureata Grand Prix, statuetki i dyplomy finalisty oraz pamiątkowe gadżety dla wszystkich uczestników).

Grand Prix –Laura Olchawa „Rysa na szkle” Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach
Kategoria 12-15 lat
I miejsce –Klaudia Łacka „Deszcz w Cisnej” Niżańskie centrum Kultury (woj. podkarpackie)
II miejsce – Emilia Rycerz „Czy pamiętasz jak to było” Szkoła Podstawowa im. S. Zielińskiego w Stróży (woj. lubelskie)
III miejsce – Kinga Gurgul – „Każdy swoje 10 minut ma” Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dębnie (woj. małopolskie)
Wyróżnienia – Julia Chmielarska „Mój słodki Charlie” Społeczna Szkoła Podstawowa w Kraśniku(woj. lubelskie);
Zuzanna Bera „Gdzie są dzisiaj tamci ludzie”   Zespół Szkół w Łagowie
Agnieszka Czerw , Dominika Durnaś „Julia i ja” Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Kategoria 16-20 lat
I miejsce –Nikola Wróbel „Tylko mnie poproś do tańca”, Liceum Ogólnokształcące w Kazimierzy Wielkiej
II miejsce – duet „Siostry” –Emilia i Nikola Kozioł „A kto się kocha w tobie” Dom Kultury w Kazimierzy
III miejsce – Aleksandra Radosz „Kiedy przyjdziesz do mnie biała” Biblioteka Publiczna w Kazimierzy Wielkiej
Wyróżnienia – Wiktoria Prasałek  „Moje jedyne marzenie” Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr1 w Busku-Zdroju
Kinga Bernatek – „Jesteś lekiem na całe zło”, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju
Zespół wokalny: Paulina Sadowska, Joanna Gradzik, Jarosław Gałka, Angelika Rusek, Patrycja Witek „Nie płacz Ewka” Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Broninie
Nagroda Publiczności - Agnieszka Czerw , Dominika Durnaś „Julia i ja” Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zbludowicach

Organizatorzy składają podziękowania dla sponsorów XI Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki Poetyckiej „Bogdan Olewicz 2018”:

    • Zakładowi Metalowo- Kotlarskiemu SAS,
    • Bankowi Spółdzielczemu w Busku-Zdroju,
    • Nadwiślańskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Solcu-Zdroju,
    • Hurtowni Sawa,
    • Zakładowi Produkcyjnemu Siniat Sp. z o.o. w Leszczach,
    • Zakładowi Foto Studio 2000
    • Firmie Milart Studio
    • Restauracji Cynamonowa
    • Hotelowi Bristol Art.&Spa w Busku-Zdroju
oraz Fundatorom Grand Prix, I miejsca, II miejsca i Nagrody Publiczności:
    • Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego
    • Burmistrzowi MiG Busko-Zdrój
    • Staroście Buskiemu
    • Prezesowi Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A.
    • Fundacji „Błękitne Niebo”

Media o Turnieju:
http://sosw.busko.pl/swieto-piosenek-bogdana-olewicza-w-busku-zdroju
http://www.radio.kielce.pl/pl/post-78506
http://www.tvswietokrzyska.pl/wiadomosci/powiat-buski/item/29269-ogolnopolski-turniej-piosenki-poetyckiej-w-busku-zdroju.html
http://buskozdroj.naszemiasto.pl/artykul/polska-spiewala-w-busku-olewicza-nagroda-grand-prix-2018,4885082,artgal,t,id,tm.html

Zobacz video:
Zdjęć w galerii: 55

Zobacz także

'Święto Pierogów - majówka w Parku Miniatur' - Wygraj zaproszenia!

Dodane: 2019-04-17 16:59 - Komentarze  (0)  czytane (1903)

TAGI: Święto Pierogów, Park Miniatur, Inwałdzka WarowniaKomentarze (2)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.234.236.14

klemens (2018-12-19 22:20:13)

11 lat to kawał czasu. Najmłodsi uczestnicy tegorocznego festiwalu mieli rok kiedy był pierwszy turniej. Miałem przyjemność oglądać turnieje z udziałem Młynarskiego, Cygana i Poniedzielskiego. Chylę czoła przed organizatorami. Masa pozytywnych wrażeń. Będą mieli uczniowie SOSW piękne wspomnienia z lat szkolnych. Gratuluję!

(2018-11-18 16:37:52)

Brawo Małgosia!!!!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

V Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - zapis transmisji LIVE w Ponidzie.TV

Bal Absolwentów 2019: SG nr 2 oraz SP nr 1

Maxfarbex Buskowianka Busko-Zdrój vs HEIRO Rzeszów - Wywiady

Studniówka 2019: ZSTiO im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju - Zabawa cz.2

Maxfarbex Buskowianka Busko-Zdrój vs HEIRO Rzeszów

Bal Gimnazjalny 2019: Samorządowe Gimnazjum nr 1

Konkursy

Konkurs: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Konkurs: Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl Kariera po polsku w Busku-Zdroju
Konkurs: Do wygrania podwójne zaproszenia do Parku Miniatur oraz Warowni w Inwałdzie?
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na koncert Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu
Konkurs zakończony: Wygraj kolację walentynkową w Bristol Art & Medical Spa
Konkurs zakończony: Wygraj bukiet kwiatów z dostawą w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na spektakl komediowy PIKANTNI
więcej

Kultura, rozrywka

Nowe godziny zwiedzania kościółka Pw. Św. Leonarda

Cudze chwalicie, swego nie znacie - to porzekadło zna chyba każdy. A ile osób zna kościółek Św. Leonarda stojący od wieków w Busku u szczytu ulicy Młyńskiej? W każdy wtorek września w godz. 15.00-18.00 Kościółek Św. Leonarda udostępniony zostanie zwiedzającym. więcej»

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Pakiet żywieniowy od 30 zł w Restauracji Pod Świerkiem

2017-11-15 - 2019-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Niedziela Palmowa początkiem Wielkiego Tygodnia

Niedziela Palmowa jest wstępem do Wielkiego Tygodnia. Tego dnia podczas mszy ksiądz święci przyniesione do kościoła palmy - symbole...