Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Program Erasmus+ szansą na rozwój, innowacje oraz rozszerzanie sieci współpracy międzynarodowej na terenie wielkopolski w dziedzinie edukacji

Dodał: Marta Data: 2022-12-01 08:18:27 (czytane: 1828)

W piątek 25 listopada 2022 r. w Poznaniu rektorzy i prorektor siedmiu poznańskich uczelni podpisali Porozumienie o współpracy na rzecz wspierania wielkopolskich innowacji poprzez program Erasmus+. Jego celem jest promowanie i upowszechnianie międzynarodowych, innowacyjnych projektów edukacyjnych, z wykorzystaniem środków finansowych z programu Erasmus+. Tylko w tym roku na ten cel zostanie przekazanych miliard złotych.

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój



Materiał wideo: https://www.youtube.com/watch?v=9-kONHBq0rY&list=PL7kANKNexnqoioN1r915Id_1ZzbI0Zvgd&index=3&t=3s

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), pełniąca funkcję Narodowej Agencji Programu Erasmus+, będzie współdziałać z wielkopolskimi instytucjami - w szczególności uczelniami, jednostkami samorządu terytorialnego, szkołami oraz podmiotami gospodarczymi - przy promocji międzynarodowych, innowacyjnych projektów edukacyjnych. Podpisane porozumienie ukonstytuowało działanie Centrum Innowacji Programu Erasmus+ InnHUB Poznań uruchomionego we współpracy z Politechniką Poznańską.

Zobacz
Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE, podpisanie umowy o współpracy z programem Erasmus+ i nawiązanie partnerstwa ze wspomnianym InnHUBem  przyniesie poznańskimi uczelniom wiele korzyści.

„Chcemy przybliżyć możliwości, które daje program Erasmus+, najczęściej kojarzony z mobilnością studentów. Jednak program posiada dużo środków finansowych na wspieranie innowacyjnych projektów, np. współpracę między uczelniami a biznesem, czy tworzenie cyfrowych kampusów - co jest tak ważne po doświadczeniach pandemicznych” - wyjaśnił dr hab. Paweł Poszytek. „Chodzi także o stworzenie nowoczesnych warunków do kształcenia na poziomie wyższym, które może się odbywać za pomocą różnych symulacji, nowoczesnych technologii, sztucznej inteligencji” - zaznaczył i dodał, że tylko w tym roku kwota dostępnych środków wynosi miliard zł.

Porozumienie podpisały władze poznańskich uczelni: Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu i Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej, która jest liderem Uniwersytetu Europejskiego EUNICE (European University for Customised Education) podkreślił, że zawarte porozumienie jest bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju systemu edukacji, transferu rozwiązań i wiedzy do gospodarki, a także budowania potencjału w zakresie współpracy ze studentami - kół naukowych, startupów, jak również firm typu spin-off.

Prof. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podkreśliła, że funkcjonowanie poznańskiego InnHUBu pozwoli na szczegółową wymianę informacji pomiędzy uczelniami a „centralą” Erasmusa. Pozwoli to w pełni korzystać z szerokiego wachlarza programów, jakie oferuje Erasmus+, który bynajmniej nie ogranicza się jedynie do dobrze znanej „wymiany studenckiej”.

„Erasmus obejmuje współpracę z przemysłem, z biznesem, z firmami większymi i mniejszymi. Studenci czy absolwenci, którzy odbywają takie staże w obrębie rozmaitych instytucji, nabierają zupełnie niesłychanego, nowego doświadczenia zawodowego” - podkreśliła prof. Kaniewska. „Pamiętajmy, że zdobycie doświadczeń zawodowych za granicą jest po pierwsze bardzo cenione przez pracodawców, a po drugie pozwala na wprowadzenie innowacji tutaj, na naszym rynku pracy. To jest doświadczenie nie do przecenienia” - uzupełniła.  

Jednak beneficjentami Erasmus+ są nie tylko studenci. Jak wskazał dr hab. Paweł Poszytek, wszyscy mogą korzystać z możliwości, jakie tworzy ten program, na który składają się wszelkiego rodzaju inicjatywy ukierunkowane na podnoszenie kompetencji różnych grup społecznych, stworzenie nowoczesnych, ciekawych warunków do uczenia się, podnoszenia kwalifikacji. Dyrektor generalny FRSE, by zobrazować, jak szeroki jest to wachlarz możliwości, wymienił m.in. międzynarodowe kursy dla dorosłych, programy stażowe, z których w ciągu ostatnich pięciu lat skorzystało 100 tys. osób czy finansowanie projektu na Pomorzu, którego celem jest odczytywanie emocji z twarzy dzieci autystycznych.

Dofinansowanie na realizację projektów mogą uzyskać nie tylko instytucje szkolnictwa wyższego, ale też wiele podmiotów działających w różnych sektorach, jak np. przedsiębiorcy, samorządy, fundacje, stowarzyszenia czy szkoły. Szczegóły związane z możliwościami finansowania, a także z procesem wnioskowania, będzie można poznać podczas bezpłatnych szkoleń organizowanych przez Centra Innowacji Erasmus+ InnHUB i Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, m.in. w Gdańsku (7 grudnia), Katowicach (13-14 grudnia) czy Krakowie (15-16 grudnia). Szkolenia w Poznaniu odbędą się 6 i 9 grudnia w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej. Wszelkie informacje dotyczące oferowanych spotkań, w tym ich szczegółowy plan oraz możliwość rejestracji, dostępne są pod adresem: https://erasmusplus.org.pl/aktualnosci/program-erasmus-nie-tylko-dla-studentow-dowiedz-sie-wiecej-na-szkoleniach.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

/PAP Artykuł sponsorowany/

Zobacz także

'Uciekł z płonącego domu' z cyklu IPN 'Nie tylko Ulmowie' (video)

Dodane: 2024-04-26 16:58 - Komentarze  (0)  czytane (324)

TAGI: IPN, Chmielnik, Polacy ratujący Żydów



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.137.183.14

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Weekend w regionie - sprawdź co będzie się działo!

Zapraszamy do naszej weekendowej ściągawki, gdzie znajdziecie kilka propozycji na spędzenie weekendu w regionie. Przedstawiamy wydarzenia,...