Wiadomości - Polityka
Europoseł Adam Jarubas przewodniczącym Komisji Zdrowia Publicznego w Parlamencie Europejskim
Dodał: Marta Data: 2024-12-18 15:41:54 (czytane: 8147)
Od 18 grudnia w Parlamencie Europejskim rozpoczęła działalność nowa, niezależna Komisja Zdrowia Publicznego - SANT. Jej przewodniczącym został polski eurodeputowany, Adam Jarubas. Celem komisji jest priorytetowe zajmowanie się najważniejszymi wyzwaniami zdrowotnymi w Unii Europejskiej, w tym wyrównywaniem dostępu do opieki zdrowotnej oraz przygotowaniem wspólnoty na przyszłe kryzysy zdrowotne.
Poniżej przytaczamy komentarz europosła Adama Jarubasa, który wygłosił swoje stanowisko po głosowaniu nad utworzeniem Komisji SANT.
– „W imieniu wszystkich obywateli UE, którzy dostrzegają wartość dodaną w większym zaangażowaniu Europy w ochronę zdrowia, pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim zaangażowanym w utworzenie niezależnej, ustawodawczej, pełnej Komisji Zdrowia Publicznego Parlamentu Europejskiego – SANT.
Skoncentrowany mandat Komisji SANT, priorytetowo traktujący kwestie bezpośrednio związane ze zdrowiem, pozwoli jej sprawnie i skutecznie zająć się najbardziej palącymi problemami. Jednocześnie pełna otwartość na współpracę z innymi odpowiednimi komisjami Parlamentu Europejskiego i komisarzami pozwoli utrzymać podejście oparte na koncepcji Jedno Zdrowie.
Pandemia COVID-19 wyraźnie pokazała, jak o wiele skuteczniejsi możemy być w ochronie zdrowia, działając razem, zamiast konkurować o ograniczone zasoby, co jedynie podnosi koszty. Jak podkreślił Jean Monnet, UE rozwija się nie pomimo kryzysów, ale dzięki kryzysom, ponieważ zgodnie z zasadą pomocniczości wśród obywateli pojawia się naturalne oddolne poparcie dla wzmocnienia kompetencji UE w oczekiwaniu na skuteczniejszą odpowiedź na wspólne wyzwania. Pandemia COVID-19 dała początek tej dynamice w UE w dziedzinie zdrowia – prawdziwemu momentowi Monneta w dziedzinie zdrowia w UE. Nie możemy zawieść tych wielkich oczekiwań społecznych.
W 2019 r. zobowiązaliśmy się do zaangażowania Unii Europejskiej w walkę z rakiem, co zaowocowało przyjęciem i od 2021 r. wdrażaniem Strategii Pokonania Raka – pierwszej tak kompleksowej i holistycznej strategii zdrowotnej.
Zostało to zauważone, dlatego lekarze, naukowcy, a zwłaszcza pacjenci oczekują podobnych strategii w innych obszarach zdrowia, takich jak wciąż największy zabójca w Europie – choroby układu krążenia – lub choroby neurodegeneracyjne, których znaczenie wzrasta wraz ze starzeniem się populacji. Istnieje również pilna potrzeba wdrożenia planu działania rozwijającego Strategię Zdrowia Psychicznego UE z 2023 r. Zdrowie neurologiczne i psychiczne można skutecznie połączyć w holistycznej strategii zdrowia mózgu.
Świat staje się coraz bardziej niestabilny, musimy zapewnić większą suwerenność lekową i dostępność innych zasobów zdrowotnych, szybsze wykrywanie i przygotowanie na przyszłe kryzysy zdrowotne, a także przywództwo w innowacjach zdrowotnych – dla dobra pacjentów, ale również dla konkurencyjności UE. Kluczowe jest także zmniejszenie nierówności w dostępie do usług zdrowotnych, zarówno między państwami członkowskimi, jak i w obrębie państw, między obszarami zurbanizowanymi a mniejszymi miejscowościami, obszarami wiejskimi czy trudno dostępnymi. Zdrowie zależy od kodu DNA, ale w UE nie może zależeć od kodu pocztowego.
Musimy dokończyć budowę Unii Zdrowotnej. Jak widzieliśmy podczas przesłuchań i debat plenarnych, przewodnicząca Ursula von der Leyen i nowe Kolegium Komisarzy są gotowi do pracy w tym kierunku, ale potrzebują poważnego partnera, z odpowiednim mandatem demokratycznym i zrozumieniem potrzeb obywateli.
Dlatego powstanie Komisji SANT to historyczny moment, który daje nadzieję na bardziej sprawiedliwą, solidarną i innowacyjną politykę zdrowotną w UE” – podsumował Adam Jarubas.
Nowa Komisja Zdrowia Publicznego ma współpracować z innymi instytucjami UE, by skutecznie realizować swoje cele. Przewodniczący Jarubas wyraził nadzieję, że jej działalność stanie się istotnym krokiem w rozwoju zdrowotnej polityki Unii Europejskiej.
/Artykuł sponsorowany/
Tagi: Adam Jarubas Europoseł Komisja Zdrowia Publicznego Parlament Europejski
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.9.168