Wiadomości - Aktualności
Barszcz Sosnowskiego wciąż niebezpieczny
Dodał: Milena Data: 2016-07-16 12:48:27 (czytane: 13781)
Roślina trudna do zwalczenia, rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie, powoduje rozległe i zagrażające życiu oparzenia, przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego i co zrobić, gdy spotkamy go na swojej drodze?
Barszcz Sosnowskiego jest często mylony z wyrośniętym koprem, jednak różnice w wyglądzie obu roślin są znaczące. Przede wszystkim koper to roślina, która osiąga nie więcej niż 75 centymetrów wysokości, z kolei barszcz – w ciągu jednego sezonu – osiąga rozmiar do 4-5 metrów. Cechą charakterystyczną niebezpiecznej rośliny są białe kwiatuszki, które tworzą parasol o średnicy 50 centymetrów. Koper z kolei posiada malutkie, żółte kwiatuszki. Barszcz Sosnowskiego to bylina o łodygach pustych w środku, pokrytych w dolnej części fioletowymi plamkami, a także o liściach o średnicy około 150 centymetrów. Jak odróżnić barszcz od innych roślin pokazuje tekst zamieszczony tutaj.
Dlaczego barszcz parzy?
Wszystkie części tej rośliny zawierają w sobie olejek eteryczny, który zawiera m.in. furanokumaryny, które chronią roślinę przed owadami i chorobami. Związek ten stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego, ponieważ wysokie powinowactwo do DNA człowieka sprawia, że łatwo łączy się z DNA komórek skóry powodując, co skutkuje ich obumieraniem.

Na skalę oparzenia ma wpływ ilość olejku, który miał kontakt ze skórą, intensywność ekspozycji na światło (promienie ultrafioletowe przyspieszają i nasilają proces łączenia się furanokumaryn z DNA). Istostny jest fakt, że furanokumaryny są emitowane do otoczenia, dlatego mogą osadzać się na skórze nie tylko w bezpośrednim kontakcie, ale także poprzez powietrze, co ma miejsce w upalne, wilgotne dni. Wdychanie olejków eterycznych może powodować bóle i zawroty głowy oraz nudności.
Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu, szczególnie z centralnej i wschodniej części. Naturalnie pojawia się także na północno-wschodnich krańcach Turcji. Do północno-zachodniej Rosji roślina trafiła w 1947 roku, gdzie – po kilkuletniej hodowli –został uznany za wartościową roślinę pastewną. Do Polski został sprowadzony pod koniec lat 50-tych XX wieku jako obiecująca roślina paszowa. W kraju barszcz Sosnowskiego najchętniej uprawiany był na Podhalu, Podkarpaciu i Przegórzu Sudeckim. Po porzuceniu uprawy gatunek zaczął rozprzestrzeniać się samorzutnie i od tego czasu jego liczebność i rozprzestrzenianie się bezustannie wzrasta.
Mapy występowania barszczu Sosnowskiego w całej Polsce oraz dodatkowe informacje na temat rośliny można znaleźć na stronie www.barszcz.edu.pl. Informacje tam zawarte zostały opracowane przez Pracownię Stosowanej Ekologii Roślin Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Aktualności dotyczące występowania tej niebezpiecznej rośliny są także zamieszczane na facebook'owym profilu BARSZCZ SOSNOWSKIEGO I BARSZCZ OLBRZYMI W POLSCE.
Zauważony barszcz Sosnowskiego należy zgłosić pod całodobowy numer alarmowy straży miejskiej 986.
Źródło: www.wrota-swietokrzyskie.pl
Tagi: Barszcz Sosnowskiego
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.14.81