Strona startowa

Wiadomości

Wyświetl wiadomości:

Wiadomości:

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wiadomości - Aktualności

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz 80. Rocznica Zagłady Wsi Michniów

Dodał: Marta Data: 2023-07-11 09:43:02 (czytane: 4454)

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Nadleśnictwo Suchedniów oraz Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają na obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz 80. Rocznicy Zagłady Wsi Michniów.

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój



Uroczystości odbędą się 12 oraz 13 lipca br. w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Patronat honorowy nad rocznicowymi obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

12 lipca br., w 80. rocznicę tragicznych wydarzeń pacyfikacji Michniowa, uroczyste spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00 mszą świętą w intencji pomordowanych przez Niemców mieszkańców wsi Michniów oraz wszystkich mieszkańców wsi polskich, zamordowanych i poległych za Ojczyznę. Eucharystii będzie przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski. Mszę św. muzycznie oprawi Chór “Fermata” pod dyrekcją Ewy Robak.  Po nabożeństwie, w spotkaniu przed budynkiem Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich głos zabiorą zaproszeni goście. Na mogile zamordowanych mieszkańców Michniowa złożone będą wiązanki kwiatów. W ramach uroczystych obchodów, w budynku Mauzoleum odbędzie się także okolicznościowy koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów kieleckiego Chóru “Fermata”.

Uczestnicy obchodów rocznicy pacyfikacji zostaną zaproszeni do zwiedzania Mauzoleum. Dostępna będzie m.in. nowa ekspozycja czasowa pt.  “Polacy – Ukraińcy w latach 1918-1947. Konflikt – Ludobójstwo – Niepamięć – Nadzieja” autorstwa dr. Huberta Seńczyszyna.

13 lipca o godz. 15.00 w Michniowie odbędzie się uroczysta msza święta w intencji wszystkich pomordowanych ofiar pacyfikacji. O godz. 16.00 rozpocznie się Leśna Droga Krzyżowa, na godz. 17.00 zaplanowana została msza polowa przy miejscu pamięci, poświęconym rodzinie gajowego Władysława Wikło.

 Zobacz

Przypominamy, że na odcinku drogi wojewódzkiej nr 751 Suchedniów – Michniów prowadzone są prace remontowe. W związku z przebudową drogi, wprowadzono ruch wahadłowy dla pojazdów. Wszystkie osoby, dojeżdżające na uroczystości w Michniowie z Kielc, mogą zdecydować się na podróż trasą przez Świętą Katarzynę i Bodzentyn.

Zobacz

 

W piątek 14 lipca br. o godz. 19.00 w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbędzie się pierwsze wykonanie “Oratorium 817. W popiele testament” – z librettem Henryka Jachimowskiego i muzyką Pawła Łukowca. Wystąpią: soliści Justyna Reczeniedi (sopran) oraz Andrzej Głowienka (tenor), narrator Dawid Żłobiński, Zespół Wokalny Luna Plena, Chór Kameralny “Fermata” i Chór Instytutu Muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z towarzyszeniem muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali.

Rocznicowe uroczystości, koncerty, wystawy, spotkania zostały zorganizowane w ramach prac Komitetu Honorowego Obchodów 80. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów pod przewodnictwem marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego. Więcej o obchodach rocznicy pacyfikacji Michniowa

W Michniowie w dniach 12 i 13 lipca 1943 r. miały miejsce dramatyczne wydarzenia. Wieś została spacyfikowana przez niemieckie oddziały policyjne. Okupanci wymordowali 204 osoby: 103 mężczyzn – w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 48 dzieci, z których dziesięcioro miało mniej niż 10 lat. Najmłodszą ofiarą był dziewięciodniowy Stefanek Dąbrowa, wrzucony przez niemieckiego żandarma do płonącej stodoły. Wymordowanie mieszkańców wsi było odwetem za ich pomoc niesioną oddziałom partyzanckim oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Niemcy nie zamordowali jedenastu osób, wobec których mieli konkretne podejrzenia o podziemną działalność. Osoby te zostały wywiezione do KL Auschwitz, gdzie sześcioro z nich zginęło. Osiemnaście młodych dziewcząt wywieziono na przymusowe roboty do Rzeszy. Wieś, po ograbieniu, została doszczętnie spalona. Zabroniono jej odbudowy i uprawiania pól w Michniowie. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienną tablicę z nazwiskami ofiar.

Wieś stała się symbolem męczeństwa ludności 817 wsi spacyfikowanych przez okupanta w granicach administracyjnych dzisiejszej Polski. Historycy szacują, że na terenie Polski w okresie okupacji niemieckiej rozmaitymi formami represji zostało dotkniętych ponad 10 tys. wsi, 2,125 mln osób narodowości polskiej zamordowano w pacyfikacjach lub zabito w więzieniach, obozach i podczas egzekucji. Wiele osób straciło życie w innych okolicznościach, będących pokłosiem akcji pacyfikacyjnych.

Od 2018 r., 12 lipca obchodzone jest święto państwowe – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Źródło: swietokrzyskie.pro


Reklama

Tagi: zagłada w Michniowie   Rocznica zagłady   Dzień Walki i Męczeństwa  

Zobacz także

'Uciekł z płonącego domu' z cyklu IPN 'Nie tylko Ulmowie' (video)

Dodane: 2024-04-26 16:58 - Komentarze  (0)  czytane (501)

TAGI: IPN, Chmielnik, Polacy ratujący Żydów



Komentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.221.15.15

goldi (2023-07-11 09:54:02)

11.lipca 2023 80 Rocznica Zbrodni Wołyńskiej ( ukraińskiej ) na Polakach.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje