Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Nawałnica w Wiślicy: Uszkodzony dach zabytkowej kolegiaty

Dodał: Marta Data: 2023-08-31 10:35:30 (czytane: 3488)

Niedawna nawałnica, która przeszła nad naszym regionem, pozostawiła po sobie widoczne zniszczenia. Zabytkowa kolegiata w Wiślicy oraz okoliczne drzewa ucierpiały w wyniku gwałtownych podmuchów wiatru i intensywnych opadów. Szkody dotknęły także tamtejsze Muzeum Archeologiczne oraz Dom Długosza.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój"Nawałnica, która przeszła we wtorek wieczorem przez Wiślicę trwała niespełna 15 minut, ale niestety wyrządziła szkody" - powiedział w środę PAP ks. Andrzej Waligórski, proboszcz parafii w Wiślicy.

"Wiatr zerwał część pokrycia dachowego nad prezbiterium kolegiaty. W wyniku podmuchów wiatru rozszczelniły i odkształciły się także okna witrażowe i woda dostała się do środka" – dodał.

 Zobacz
/zdj.archiwum/

Dodatkowo uszkodzone zostały drzewa wokół bazyliki. Szkody zostały także wyrządzone w należącym do parafii kościele w Gorysławicach. Tam wybite zostały okna witrażowe. Silny wiatr przewrócił również kilka drzew na parafialnym cmentarzu.

Straż interweniowała także w związku z zalaniem recepcji w Muzeum Archeologicznym, woda dostała się także do podziemi Domu Długosza. "Niestety, w krótkim czasie wiele się wydarzyło. Teraz czekają nas remonty. Wszystkie prace przy bazylice będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. Czekamy na ekspertów, którzy ocenią, jak duże są to uszkodzenia" – dodał duchowny.

Usuwając skutki nawałnicy, świętokrzyscy strażacy interweniowali we wtorek 57 razy. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie buskim (31) i staszowskim (9). Jedna z interwencji dotyczyła napowietrzania chlewni na terenie powiatu buskiego, w związku z przerwą w dostawie prądu.

(PAP)


Reklama

Tagi: Wiślica   Kolegiata w Wiślicy    

Zobacz także

Warunki drogowe w regionie: Trasy krajowe przejezdne, lokalnie śnieg i błoto pośniegowe

Dodane: 2023-12-03 09:59 - Komentarze  (6)  czytane (1219)

TAGI: zima, opady śniegu, warunki drogoweKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.60.197

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Blad