Strona startowa

Wiadomości - Motoryzacja

Nowe Przepisy Ruchu Drogowego: Ruszyły kursy kasujące punkty karne

Dodał: Marta Data: 2023-09-25 11:17:35 (czytane: 8474)

Od 17 września br. w Polsce obowiązują nowe przepisy, które przewidują możliwość skasowania aż 6 punktów karnych w czasie kursu reedukacyjnego. Nowe przepisy wprowadziły zasadę kasowania punktów karnych po roku, a nie po dwóch latach, jak to było wcześniej. Wrócono również do mechanizmu automatycznego zwrotu zatrzymanego prawa jazdy po okresie jego zawieszenia, bez konieczności składania wniosku.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-ZdrójJedną z kluczowych zmian jest wprowadzenie możliwości kasowania 6 punktów karnych podczas kursu reedukacyjnego, który będzie odbywać się raz na pół roku i będzie bardziej rozbudowany niż dotychczas. Zgodnie z zapowiedziami wiceministra infrastruktury, Rafała Webera, kursy te będą teraz zawierać więcej elementów praktycznych. "Ośrodki szkolenia kierowców będą musiały wycenić te kursy znacznie drożej niż dotychczas" - zaznaczył wiceminister. Kurs reedukacyjny obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. W ramach części teoretycznej przez 6 godzin uczestnicy kursu prowadzeni są przez policjanta z wydziału ruchu drogowego, a przez kolejne 2 godziny przez psychologa transportu. Ćwiczenia praktyczne skupiają się na wykonywaniu dwóch nagłych hamowań – jednego przy prędkości 30 km/h, a drugiego przy 50 km/h. Celem tych ćwiczeń jest uświadomienie uczestnikom różnicy w drodze hamowania i reakcji samochodu przy różnych prędkościach.

Zdaniem ekspertów, wiele osób, które posiada punkty karne na swoim koncie, będzie chciało skorzystać z tej nowej możliwości jak najszybciej, szczególnie że ryzyko utraty prawa jazdy jest teraz większe niż kiedykolwiek. Wystarczy jedna podwójna ciągła linia na drodze lub korzystanie z telefonu podczas jazdy, aby narazić się na utratę punktów karnych.

Wprowadzenie elementu praktycznego do kursów reedukacyjnych oraz większe wymagania wobec instruktorów prowadzących te zajęcia wpłynęły na podwyższenie kosztów kursów. Jednak mimo wyższych opłat, chętni do udziału w kursach są liczni.

Jednym z ośrodków, który przeżywa obecnie prawdziwe oblężenie, jest Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kielcach. Zainteresowanie kursami redukującymi punkty karne jest ogromne, a dostępne terminy są już zapełnione na wrzesień. Kierownik Działu Obsługi Zdających Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach, Maciej Szczerba, informuje, że kursy są organizowane praktycznie codziennie, nawet w soboty. Przepisy pozwalają na maksymalnie 15 uczestników na jednym kursie, i zgodnie z obecnym zapotrzebowaniem, terminy na wrzesień są już wypełnione. Wielu zainteresowanych zapisuje się na kursy planowane na październik.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w kursach mogą zgłaszać się do Działu Obsługi Zdających Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach osobiście lub telefonicznie. Kursanci mogą także przesłać swoje zgłoszenia drogą mailową. Opłata za kurs wynosi 1000 złotych od uczestnika i może być uiścić gotówką w kasie ośrodka lub przelewem na podane konto bankowe.

Warto podkreślić, że odbycie kursu reedukacyjnego pozwala na zmniejszenie liczby punktów karnych za naruszenia przepisów ruchu drogowego o 6 punktów. Osoba uczestnicząca w kursie otrzymuje zaświadczenie, które zostaje przekazane komendantowi wojewódzkiemu Policji właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania uczestnika. Komendant wojewódzki Policji na tej podstawie zmniejsza ilość posiadanych punktów karnych.

Należy jednak pamiętać, że zmniejszenie liczby punktów nie dotyczy kierowców, którzy dopuścili się naruszeń przepisów drogowych, za które nie uiszczone zostały opłaty mandatowe do dnia przedstawienia zaświadczenia o odbyciu kursu. Dodatkowo, kurs reedukacyjny nie zmniejsza liczby punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego, które w sumie przekroczyły 24 punkty.

Mimo tych ograniczeń, kursy kasujące punkty karne cieszą się dużą popularnością w Polsce.

Więcej informacji na temat  szkoleń zmniejszających ilość punktów karnych prowadzonych przez WORD Kielce pod linkiem: http://www.word.kielce.pl/pi/kursy-i-szkolenia/szkolenia-punkty-karne.html

Źródło: PAP, WORD


Reklama

Tagi: punkty karne   prawo jazdy    

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.143.154

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Diagnostyka i warsztaty

Moto-Szlif Robert Baczyński

Stawiszyce 31, 28-425 Złota Pińczowska

Kursy prawa jazdy

Szkoła Jazdy Libuda - kursy na prawo jazdy B, A1, A2, A

ul. Bohaterów Warszawy 7, 28-100 Busko-Zdrój

Polacy wciąż stawiają na niemiecką motoryzację i silniki spalinowe - raport OTOMOTO 'Internetowy Samochód Roku 2023'

Co chętniej wybierali Polacy - BMW Serii 3 czy Cuprę Formentor? To zależy, czy w ubiegłym roku szukali nowego, czy używanego samochodu. Raport OTOMOTO "Internetowy samochód roku 2023" analizuje dane na temat wybieranych przez kierowców samochodów. więcej»

Ogłoszenia

Dodano: 2024-06-20 22:11:15

Szukam Seex Przyjaciela

Dodano: 2024-06-20 21:51:00

Praca od Zaraz

Dodano: 2024-06-20 21:38:36

Czarna porzeczka

Dodano: 2024-06-20 21:22:48

Fabrycznie odblokowany Apple iPhone 15 Pro Max, iP...

Dodano: 2024-06-20 21:21:31

kto mi pomorze

Dodano: 2024-06-20 21:20:06

Fabrycznie odblokowany Apple iPhone 15 Pro Max, iP...

Dodano: 2024-06-20 21:18:06

kto mi pomorze

Dodano: 2024-06-20 21:10:47

Peaca

Dodano: 2024-06-20 21:03:01

Schody z płytek

Dodano: 2024-06-20 19:13:52

zlecę wykonanie ogrodzenia panelowego