Wiadomości - Polityka
Okła-Drewnowicz o założeniach bonu senioralnego
Dodał: Marta Data: 2024-03-23 09:23:00 (czytane: 12301)
W ciągu pierwszych 100 dni rządu chciałam przygotować fundament do wdrożenia bonu senioralnego, czyli stworzenia systemu wsparcia osób starszych w miejscu zamieszkania - powiedziała PAP minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.
W piątek mija 100 dni od przejęcia władzy przez koalicję KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy.
Minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz wskazała, że w ciągu pierwszych 100 dni rządu chciała przygotować fundament do wdrożenia bonu senioralnego, czyli stworzenia systemu wsparcia osób starszych w miejscu zamieszkania. Jak zaznaczyła, jest to największe i najtrudniejsze wyzwanie, stąd trzeba było od razu zabrać się za przygotowanie go. "By za jakiś czas, kilka lat można było powiedzieć, że się udało" - powiedziała.
"Mamy przygotowany projekt od strony legislacyjnej, jesteśmy po wstępnych konsultacjach. Teraz zaczniemy szerokie konsultacje i myślę, że przy takiej wierze, zaangażowaniu i dobrym przygotowaniu formalno-prawnym i organizacyjnym to wszystko się uda" - podkreśliła Okła-Drewnowicz.
W czwartek minister przedstawiła założenia bonu senioralnego. Program skierowany będzie do seniorów w wieku 75+ i ich pracujących rodzin, maksymalna wartość bonu senioralnego wyniesie 2150 zł (co odpowiada połowie minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 r.), a warunkiem otrzymania wsparcia będzie aktywność zawodowa osoby zobowiązanej do alimentacji (najczęściej dziecka seniora).
Pierwszym etapem realizacji programu będzie przygotowanie i przeszkolenie kadry opiekunów. Jednym z wymagań będzie odbycie 30-godzinnego szkolenia przygotowującego do pracy z seniorami z niezaspokojonymi potrzebami życia codziennego.
Pytana o dalsze plany, Okła-Drewnowicz wskazała usystematyzowanie opieki długoterminowej, które w jej ocenie jest kolejnym wyzwaniem. "Ale również jest wiele innych projektów z zakresu aktywizacji społecznej czy zawodowej, czy wykluczenia cyfrowego, czy bezpieczeństwa seniorów" - dodała.
"Do tej pory nikt nie podchodził do polityki senioralnej w sposób kompleksowy" - zaznaczyła. Dodała, że z tego względu jest tak wiele potrzeb, na które trzeba znaleźć odpowiedź.(PAP)
Komentarze (5)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.15.145
rys (2024-03-25 10:11:07)
ależ cepy to już były to se już ne wrati
działanie pod publikę (2024-03-25 05:57:23)
czyli będzie kolejne rozdawnictwo, proponuję jeszcze aby wspomagać byłych alimenciarzy, którzy przez całe życie nie łożyli dobrowolnie na dzieci lub dawali śmierdzące grosze ukrywając dochody. A jeżeli np. dziecko seniora jest nigdy i nigdzie nie pracującym żulem to rozumiem, że senior nie otrzyma pomocy, a otrzyma ją rodzic lekarza, chore!!!!!!!!!!!!! Od takich rzeczy jest opieka społeczna, a system działa o czym politycy nie mają zielonego pojęcia.
Ewa (2024-03-24 12:08:32)
Wreszcie jakieś systemowe rozwiązania.Oby udało się zrealizować plany.
7* (2024-03-23 16:51:37)
Mąż już zabezpieczony i na wolności ? Kompleksowo to zajmuje się Patologia Obywatelska ale swoimi ludźmi.
Paweł (2024-03-23 11:27:01)
KO oszukiwała, oszukuje i będzie oszukiwać. Obiecywali benzyna po 5,19zł, 60tyś.kwota wolna od podatku.
Za to pałują rolników!
Mówimy NIE oszustą!