Wiadomości - Zdrowie i uroda
Otyłość - rosnący problem cywilizacyjny
Dodał: Marta Data: 2025-02-28 13:33:06 (czytane: 3309)
Po obchodach Tłustego Czwartku nadchodzi dzień, który skłania do refleksji nad zdrowiem i stylem życia. 1 marca przypada Światowy Dzień Otyłości, którego celem jest zwrócenie uwagi na rosnący problem nadwagi i otyłości, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci.
- Otyłość jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych i jest jednym z największych wyzwań współczesnych wyzwań współczesnego świata.
- Już niemal co czwarty Polak zmaga się z tym problemem.
- Z roku na rok rośnie liczba operacji bariatrycznych. W 2024 w województwie świętokrzyskim wykonano ich prawie 100.
1 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości. Jego celem jest zwrócenie uwagi na narastający problem przybierania na wadze całej populacji; nie tylko dorosłych ale i dzieci. Ma nam również uświadomić, jak ważne jest dbanie o siebie w tej kwestii.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość to nadmierne lub nieprawidłowe nagromadzenie tłuszczu, a choroba zaczyna się u przeciętnej osoby na poziomie 30 BMI. Dlatego na wstępie warto sprawdzić ten wskaźnik wykorzystując kalkulator BMI np. na stronie Akademia NFZ (https://diety.nfz.gov.pl/twoj-wskaznik-bmi).
Jeżeli nasza waga wzrasta możemy podejrzewać, że rozwija się u nas choroba otyłościowa. A otyłość to nie tylko dyskomfort ale wiele chorób towarzyszących: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, choroba niedokrwienna serca, obturacyjny bezdech senny, choroba zwyrodnieniowa stawów, depresja oraz niektóre nowotwory (rak endometrium, przełyku, jelita grubego, piersi, wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz nerek).
Co może prowadzić do otyłości?
W szczególności odpowiadają za to:
- postępujące uprzemysłowienie
- zanieczyszczenie środowiska naturalnego
- hałas
- siedzący tryb życia
- nieprawidłowa dieta
- niska aktywność fizyczna
- palenie papierosów
- brak odpoczynku i ciągłe narażanie się na stres.
Operacje bariatryczne
Czasami jedyną szansą dla osób z otyłością olbrzymią są zabiegi operacyjne zmniejszające pojemność żołądka.
Wg danych NFZ, w województwie świętokrzyskim w 2022 roku, w dwóch kieleckich placówkach: Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przeprowadzono 61 chirurgicznych operacji leczenia otyłości; w tym duże zabiegi żołądka i dwunastnicy (w WSZ w Kielcach). W porównaniu do kolejnych lat ich liczba stale wzrasta; w 2023 r. było ich 88, a w 2024 r. - 93.
W 2024 roku w Polsce przeprowadzono 6,7 tysiąca zabiegów bariatrycznych. Rok wcześniej - niewiele mniej bo 6,5 tys.
Niestety na całym świecie problem staje się coraz bardziej poważny, zwłaszcza, że tyją również dzieci, a w Polsce, jak się okazuje – najszybciej. Według OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) - do 2050 roku średnia długość życia w naszym kraju zmniejszy się o około 4 lata.
Koszty leczenia pacjentów z otyłością w 2023 roku w Polsce to ponad 3,8 miliarda złotych (wg Raportu „NFZ o zdrowiu. Otyłość i jej konsekwencje”).
Jak zapobiegać?
Szukanie rozwiązań i profilaktyka jest szczególnie ważna.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:
- aktywność fizyczną,
- zbilansowaną dietę
- ograniczenie używek,
- odpoczynek, łagodzenie stresu,
- regularne badania.
/Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ/
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.9.169