Wiadomości - Kultura, rozrywka
Polskie Kulinaria 2025: Będzie smacznie, zdrowo i zdrojowo
Dodał: Marta Data: 2025-09-04 09:20:02 (czytane: 15242)
Już dziś Busko-Zdrój zamienia się w centrum smaków i aromatów. W strefie sanatoryjnej, Parku Zdrojowym oraz przy tężni rozpoczyna się kolejna edycja festiwalu 'Polskie Kulinaria Busko-Zdrój' – wydarzenia, które od 2021 roku przyciąga tłumy mieszkańców i turystów spragnionych wyjątkowych doznań kulinarnych.
Wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych imprez regionalnych, z roku na rok przyciągając coraz większą liczbę wystawców i odwiedzających. Festiwal promuje polską, lokalną i zdrową żywność oraz świadome wybory konsumenckie. To nie tylko okazja do skosztowania unikatowych produktów, ale także do nawiązania kontaktów biznesowych i poznania trendów w branży spożywczej.
Sercem festiwalu jest Jarmark Norbertański, gdzie swoje wyroby prezentują producenci z całej Polski. Wiele z nich to produkty wyróżnione i nagradzane przez organizacje wspierające tradycyjną polską żywność. Festiwal wspiera rozwój obszarów wiejskich, pielęgnuje kulinarne dziedzictwo i zachęca do zdrowego stylu życia.
Na uczestników czekają liczne atrakcje: pokazy i gotowanie w plenerze, warsztaty tematyczne, konkursy, panele dyskusyjne, koncerty oraz spacer kulinarny po buskich restauracjach „Zasmakuj w regionie”, w ramach którego będzie można degustować potrawy w duchu foodparingu.
„Polskie Kulinaria” to również promocja marki regionalnej i budowanie pozytywnego wizerunku Polski jako kraju bogatego w tradycje i smaki. Goście odwiedzający wydarzenie z pewnością wyjadą z Buska-Zdroju z niezapomnianymi wspomnieniami.
6 września – sobota
ul. 1 Maja
-
10.00-18.00 – Jarmark Norbertański (promocja i sprzedaż produktów lokalnych i tradycyjnych od producentów zrzeszonych w Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego).
-
17.30-20.00 – Wykład połączony z panelem dyskusyjnym zatytułowany „Doświadczenie produktu regionalnego jako przejaw gościnności w turystyce”.
Prowadzenie: Bogdan Gałązka, szef kuchni, restaurator, prowadzi Stolica Café w przestrzeni Kina Iluzjon, siedziby Filmoteki Narodowej w Warszawie.
• Spotkanie producentów z sektorem HoReCa.
• Sala Konferencyjna Skybar, Hotelu Polonia Park Medical Center & SPA, IV piętro, ul. Słoneczna 3, Busko-Zdrój.
Tężnia
-
14.00-19.00 – Strefa turystyczna „Kapsuła sferyczna – KINA WCZORAJ I DZIŚ” prezentująca atrakcje turystyczne województwa świętokrzyskiego i turystykę w wymiarze slow. Oferta wydawnictw tematycznych, strefa relaksu dla dorosłych i najmłodszych.
-
14.00-18.00 – Atrakcje dla rodzin z dziećmi – Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi „Razem dla Widełek”.
-
14.00-15.00 (grupa I) i 15.30-16.30 (grupa II) – „Mądrze jemy, zdrowo rośniemy” – warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży organizowane przez Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Busku-Zdroju. Nauka poprzez gry i zabawy tematyczne oraz wspólne przygotowywanie zdrowego posiłku.
Muszla Koncertowa w Parku Zdrojowym
-
11.00-13.30 – Narodowe Czytanie 2025 twórczości Jana Kochanowskiego przez lektorów oraz czytelników Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju, występy artystyczne dzieci z lokalnych szkół.
-
13.00 - Otwarcie V edycji festiwalu „Polskie Kulinaria Busko-Zdrój 2025” – Smacznie, Zdrowo i Zdrojowo.
-
13.30 (wejście I), 16.00 (wejście II) – Występy zespołów cheerleaderek z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. M. Kopernika w Busku-Zdroju pod hasłem: „Ruch, Radość, Rytm – Kopernik Cheerleaders Team”.
-
14.00 – Pokaz kulinarny – Reprezentanci Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, Mirosław Reszczyk i Marcin Gruszka z zespołem kucharzy juniorów. Projekt „FunduszePRO” – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
-
15.30-16.30 – Koncert „W Krainie Łagodności” – Bilans Moralny
-
16.30 – Pokaz kulinarny – Reprezentanci Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, Mirosław Reszczyk i Marcin Gruszka z zespołem kucharzy juniorów. Fundusze Promocji – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
-
17.30-18.30 – Koncert „W Krainie Łagodności” – Bilans Moralny - ciąg dalszy
-
18.30-20.00 - Koncert "Saksofonowy smak, potańcówka - Marcin Walas.
-
21.00–21.30 – Widowisko "Park dźwiekiem i światłem malowany" Busko-Nocą
„Zasmakuj w regionie”
Spacer dla smakoszy po buskich restauracjach z degustacją potraw regionalnych i trunków:
Restauracja Lawendowy Zdrój Medycyna i SPA/Zbludowice, Pensjonat Zamek Dersława, Kawiarnia Cynamonowa, Hotel Gromada Medical SPA, Pierogarnia Monilla, Restauracja Hotelu Mateo w Stopnicy.
Menu obowiązuje w godzinach pracy restauracji do wyczerpania dań.
7 września – niedziela
ul. 1 Maja
-
10.00-18.00 – Jarmark Norbertański (promocja i sprzedaż produktów lokalnych i tradycyjnych od producentów zrzeszonych w Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego).
-
10.00-18.00 – Studio Plenerowe Radia Rekord „Rekordowe Smaki Buska” – studio live.
• Rozmowy z kucharzami, wystawcami i gośćmi.
• Sonda „Smaki dziedzictwa” wśród uczestników.
• Fotostrefa Radia Rekord.
• Relacje na żywo na social media. -
11.00-16.00 – Kreatywne stoisko promocyjne Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. M. Kopernika w Busku-Zdroju „Dekoracja z Pasją – Uczniowie Kopernika Uczą” – składanie serwetek w dekoracyjną formę stołową.
-
13.00 (I pokaz), 15.00 (II pokaz) – Pokaz serwisu synchronicznego kelnerów pod nazwą „Sztuka Obsługi – Jubileuszowa Edycja Kopernika”.
Tężnia
14.00-19.00 - Strefa turystyczna „Kapsuła sferyczna – KINA WCZORAJ I DZIŚ” prezentująca atrakcje turystyczne województwa świętokrzyskiego i turystykę w wymiarze slow. Oferta wydawnictw tematycznych, strefa relaksu dla dorosłych i najmłodszych.
-
14.00-18.00 – Atrakcje dla rodzin z dziećmi – Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi „Razem dla Widełek”.
-
14.00-18.00 – Eko Osada - Lokalna Organiacja Turystyczna "Moc Ponidzia" - pokazy, warsztaty: Robimy Ferment, Przetwórstwo warzywno-owocowe
-
19.00-20.00 – Medytacja w Tężni Solankowej.
Muszla Koncertowa w Parku Zdrojowym
-
13.00-13.30 - Pokaz kulinarny - Reprezentanci Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, Mirosław Reszczyk i Marcin Gruszka z zespołem kucharzy juniorów. Fundusze Promocji - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
- 13.00–15.30 „Scena Rekordowych Smaków”.
- Krótkie konkursy z publicznością („Poznaj Stachu po zapachu”, „Smak na życzenie – piosenka za kulinarne hasło”).
- Quiz o Busku-Zdroju i produktach regionalnych.
- 15.00–15.30 Pokaz kulinarny – Reprezentanci Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, Szefowie Kuchni Mirosław Reszczyk i Marcin Gruszka z zespołem kucharzy juniorów. #FunduszePromocji – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
- 15.30–17.00 Biesiada z Kapelą Podgórzanie.
-
17.00–18.00 Koncert „Akordeonowe smaki” Krzysztof Korban.
- 18.30–20.00 Potańcówka z Quatro Band.
„Zasmakuj w regionie”
Spacer dla smakoszy po buskich restauracjach z degustacją potraw regionalnych i trunków:
Restauracja Lawendowy Zdrój Medycyna i SPA/Zbludowice, Pensjonat Zamek
Dersława, Kawiarnia Cynamonowa, Hotel Gromada Medical SPA, Pierogarnia
Monilla, Restauracja Hotelu Mateo w Stopnicy.
Menu obowiązuje w godzinach pracy restauracji do wyczerpania dań.
Sześć lokalnych restauracji i pensjonatów przygotowało specjalne kulinarne niespodzianki dostępne w ich lokalach wyłącznie podczas festiwalu:
Restauracja – Kawiarnia Cynamonowa (Aleja Adama Mickiewicza 22, Busko-Zdrój) zaprasza na tradycyjne leczo, przygotowane z aromatycznych warzyw regionalnych, świeżych pomidorów „Florek” oraz kiełbasy świętokrzyskiej. To propozycja, która z pewnością rozgrzeje serca smakoszy.
Pensjonat Zamek Dersława (Aleja Adama Mickiewicza 18, Busko-Zdrój) kusi wykwintną polędwiczką wieprzową, marynowaną w szlachetnym oleju rydzowym pochodzącym z Olejarni Zagłoby. Danie to podane będzie w sosie własnym, wzbogaconym nutą czerwonej porzeczki, a do tego zaserwowana zostanie lampka czerwonego wytrawnego wina Pinot z Winnicy Fodymskich, pochodzącego z regionu.
Restauracja Gromada (ul. Ludwika Waryńskiego 10, Busko-Zdrój) przygotowała prawdziwą ucztę, składającą się z trzech dań. Na początek goście skosztują Zalewajki Świętokrzyskiej, zupy przygotowanej na bazie tradycyjnego żurku PSS Społem. Danie główne to klasyczny kotlet schabowy podany z aksamitnym puree ziemniaczanym i chrupiącą kapustą zasmażaną od Megawita, a całość dopełni orzeźwiający kompot. Na deser czeka sernik z musem malinowym z serem ze Spółdzielni Mleczarskiej „Włoszczowa”. Do posiłku podany zostanie kieliszek wina z Winnicy Fodymskich.
Lawendowy Zdrój (ul. Korczyńska 25, Busko-Zdrój – Zabułdowice) prezentuje niezwykłe połączenie smaków. Zupa to aksamitny krem ziemniaczany przygotowany z ziemniaków z Gospodarstwa Waldemara Stanisława Trzęsienia z Pasturki, z dodatkiem chrzanu od „Runoland” i wędzonego karpia z Gospodarstwa Rybackiego „Zawólcze”. Jako danie główne pojawią się pierogi z farszem ziemniaczanym, również z gospodarstwa w Pasturce, polane klarowanym masłem z wędzonym boczkiem z Zakładu Mięsnego „Wasąg” i aromatyczną szałwią od „Dary Natury”. Deser to intrygujący sernik ziemniaczano-serowy, z ziemniaków z Gospodarstwa Waldemara Stanisława Trzęsienia z Pasturki i sera z biodynamicznego Gospodarstwa „Juchowo Farm”, podany ze śliwkową frużeliną ze śliwek z Gospodarstwa Sadowniczego Agnieszki i Gavina Baxster z Szydłowa oraz płatkami bławatków od „Dary Natury”. Do posiłku idealnie pasować będą regionalne piwa: „Ponidzie” i „Szydło”.
Pierogarnia Monilla (ul. Stefana Batorego 26, Busko-Zdrój) oferuje bogactwo pierogów wytrawnych, w tym z mięsem, z mięsem i kapustą, z pieczarkami i serem żółtym, z kaszanką i cebulą, z białą kiełbasą i chrzanem, a także pierogi ukraińskie oraz ze szpinakiem i serem żółtym. Wszystkie mogą być okraszone lub podane z dodatkiem oleju z Olejarni Zagłoby. Nie zabraknie również pierogów na słodko ze śmietaną i różnorodnymi sosami owocowymi, takimi jak malinowy, truskawkowy, serowy czy śliwkowy.
Restauracja Hotelu Mateo (ul. dr. Piotrowskiego 41, Stopnica) serwuje tradycyjną zupę szczawiową z lanymi kluseczkami i jajkiem. Danie główne to wyborne udko kacze pieczone z jabłkiem i śliwką, podawane z domowymi kopytkami i glazurowanymi buraczkami. Na deser przygotowano puszyste racuchy z delikatną nutą śliwki Damachy.
Organizatorzy zapraszają wszystkich do Buska-Zdroju, aby spróbować tych wyjątkowych festiwalowych dań i cieszyć się atmosferą polskiego kulinarium.
Pytajcie o festiwalowe dania! Będzie smacznie, zdrowo i zdrojowo!
Zachęcamy do zapoznania się z relacjami z poprzednich edycji festiwalu, dostępnymi w naszym archiwum:


Rok 2022: https://busko.com.pl/w-busku-zdroju-trwaj-polskie-kulinaria,,2,1,3,35051,n.html

Rok 2021: https://busko.com.pl/polskie-kulinaria-busko-zdroj-2021-nowe-foto,,2,1,3,32997,n.html
Tagi: Polskie Kulinaria 2025 kulinaria jarmark w Busku Busko
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.14.89













