Wiadomości - Kronika policyjna
Przestrzegajmy Przepisów Przeciwpożarowych! Apel Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej
Dodał: Marta Data: 2024-08-28 11:44:07 (czytane: 2252)
W sobotę doszło do tragicznego pożaru kamienicy w Poznaniu, w wyniku którego wiele osób zostało rannych. Pożar ten i wybuch w piwnicy, stanowi przerażający dowód na to, jak ważne jest przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej apeluje o ich ścisłe przestrzeganie, aby uniknąć podobnych tragedii w przyszłości.
Apel o Przestrzeganie Przepisów Przeciwpożarowych
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, w piwnicach, na poddaszach, strychach oraz w obrębie klatek schodowych i korytarzy zabronione jest przechowywanie materiałów łatwopalnych i wybuchowych. Do takich materiałów należą:
- Gazy palne (np. propan-butan, acetylen), używane również jako czynniki w instalacjach klimatyzacyjnych.
- Ciecze palne (np. benzyna, alkohole, nafta), które mogą się zapalić w temperaturze otoczenia.
- Materiały wybuchowe i pirotechniczne (np. fajerwerki, zimne ognie, świece dymne, flary, granaty).
- Inne materiały, które mogą stwarzać zagrożenie pożarowe.
Zabronione jest również przechowywanie materiałów palnych na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz w piwnicach, a także w miejscach, które mogą utrudniać ewakuację.
Za przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych odpowiadają właściciele, zarządcy lub użytkownicy budynków. Ważne jest, aby regularnie przeprowadzać przeglądy stanu ochrony przeciwpożarowej, najlepiej co roku, i na bieżąco usuwać wszelkie nieprawidłowości. Działania te mogą zapobiec tragediom i chronić nasze życie oraz mienie.
Czujka Dymu Może Uratować Życie
Sobotni pożar został wykryty dzięki autonomicznej czujce dymu, umieszczonej w jednym z mieszkań. Dzięki temu szybko zaalarmowano służby ratownicze, co pozwoliło na ewakuację mieszkańców. Czujka dymu to proste, ale niezwykle skuteczne urządzenie, które może uratować życie, zwłaszcza w nocy, gdy ludzie śpią.
Państwowa Straż Pożarna pracuje nad nowymi przepisami, które będą wymagały montażu czujek dymu w mieszkaniach. Projekt tych przepisów powinien być gotowy jeszcze w tym roku. Autonomiczne czujki, zasilane bateriami, są w stanie monitorować tlenek węgla lub dym przez kilka lat. W momencie wykrycia zagrożenia włączają alarm dźwiękowy o natężeniu około 85 dB, który jest w stanie obudzić nawet osobę śpiącą.
Edukacja i Prewencja
Państwowa Straż Pożarna prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjno-informacyjną „Czujka na straży bezpieczeństwa!”, której celem jest uświadamianie społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z pożarami i zatruciami tlenkiem węgla. Kampania skierowana jest do różnych grup wiekowych, w tym dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Wiedza na ten temat jest przekazywana podczas prelekcji w szkołach, spotkań edukacyjnych oraz innych wydarzeń.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Pamiętajmy, że autonomiczne czujki dymu i czadu mogą chronić nasze życie i zdrowie. Warto je zamontować w każdym domu.
Przestrzegajmy przepisów, działajmy prewencyjnie i dbajmy o nasze bezpieczeństwo!
/KG PSP/
Tagi: czujka dymu pożar straż pożarna
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.238.227.73