Strona startowa

Wiadomości - Zdrowie i uroda

Uwaga na Barszcz Sosnowskiego!

Dodał: Marta Data: 2024-07-10 09:18:16 (czytane: 1668)

Harcerska Grupa Ratownicza Busko-Zdrój informuje, że w okolicach naszego miasta oraz innych lokalizacjach na Ponidziu licznie pojawił się barszcz Sosnowskiego. Kontakt z tą rośliną może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Roślina ta jest trudna do zwalczenia, rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie, powoduje rozległe i zagrażające zdrowiu i życiu oparzenia.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-Zdrój

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-ZdrójZobacz

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego jest często mylony z wyrośniętym koprem, jednak różnice w wyglądzie obu roślin są znaczące. Przede wszystkim koper to roślina, która osiąga nie więcej niż 75 centymetrów wysokości, podczas gdy barszcz – w ciągu jednego sezonu – może osiągnąć wysokość do 4-5 metrów. Charakterystyczną cechą niebezpiecznej rośliny są białe kwiatuszki, które tworzą parasol o średnicy 50 centymetrów. Koper natomiast posiada malutkie, żółte kwiatuszki. Barszcz Sosnowskiego to bylina o łodygach pustych w środku, pokrytych w dolnej części fioletowymi plamkami, a także o liściach o średnicy około 150 centymetrów.

Dlaczego barszcz parzy?


Wszystkie części tej rośliny zawierają olejek eteryczny, który zawiera m.in. furanokumaryny. Te związki chemiczne chronią roślinę przed owadami i chorobami, ale stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Wysokie powinowactwo furanokumaryn do DNA człowieka sprawia, że łatwo łączą się z DNA komórek skóry, powodując ich obumieranie. Na skalę oparzenia ma wpływ ilość olejku, który miał kontakt ze skórą, oraz intensywność ekspozycji na światło (promienie ultrafioletowe przyspieszają i nasilają proces łączenia się furanokumaryn z DNA). Istotne jest również to, że furanokumaryny są emitowane do otoczenia, dlatego mogą osadzać się na skórze nie tylko w bezpośrednim kontakcie, ale także poprzez powietrze, co ma miejsce w upalne, wilgotne dni. Wdychanie olejków eterycznych może powodować bóle i zawroty głowy oraz nudności.

Pochodzenie i rozprzestrzenianie się barszczu Sosnowskiego


Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu, szczególnie z centralnej i wschodniej części. Naturalnie występuje także na północno-wschodnich krańcach Turcji. Do północno-zachodniej Rosji roślina trafiła w 1947 roku, gdzie – po kilkuletniej hodowli –została uznana za wartościową roślinę pastewną. Do Polski sprowadzono ją pod koniec lat 50-tych XX wieku jako obiecującą roślinę paszową. W kraju barszcz Sosnowskiego najchętniej uprawiany był na Podhalu, Podkarpaciu i Przegórzu Sudeckim. Po porzuceniu upraw gatunek zaczął rozprzestrzeniać się samorzutnie i od tego czasu jego liczebność i rozprzestrzenianie się bezustannie wzrasta.

Mapy występowania barszczu Sosnowskiego w całej Polsce oraz dodatkowe informacje na temat rośliny można znaleźć na stronie www.barszcz.edu.pl. Informacje tam zawarte zostały opracowane przez Pracownię Stosowanej Ekologii Roślin Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Co zrobić, gdy spotkamy barszcz Sosnowskiego?


W przypadku zauważenia barszczu Sosnowskiego należy zachować ostrożność i unikać kontaktu z rośliną. Nie próbujmy jej samodzielnie usuwać, ponieważ jest to zadanie wymagające specjalistycznego sprzętu i środków ochrony. Najlepiej zgłosić obecność rośliny odpowiednim służbom komunalnym lub ochrony środowiska. W przypadku kontaktu z barszczem Sosnowskiego, należy natychmiast przemyć skórę wodą z mydłem i unikać nasłonecznienia, a w razie wystąpienia objawów poparzenia, skonsultować się z lekarzem.

Źródło: wrota-swietokrzyskie.pl, Harcerska Grupa Ratownicza Busko-Zdrój


Reklama

Tagi: Ponidzie   paparzenie rosliną   Barszcz Sosnowskiego  

Zobacz także

Pikniki z Czyściochami w Zakopanem

Dodane: 2024-07-02 13:29 - Komentarze  (0)  czytane (1346)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.233.232.160

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

II Nadnidziańska Parada Karet i Zaprzęgów Konnych w Krzyżanowicach

21 lipca 2024 roku, w Zaciszu nad Nidą Resort w Krzyżanowicach Dolnych, odbędzie się II Nadnidziańska Parada Karet i Zaprzęgów Konnych....