Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wspaniałe odkrycia archeologiczne w Kazimierzy Wielkiej! (video)

Dodał: Marta Data: 2024-08-23 14:16:03 (czytane: 15655)

Spektakularnego odkrycia w Kazimierzy Wielkiej dokonali krakowscy archeolodzy prowadzący we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego badania archeologiczne na stanowisku 12. Stanowisko zlokalizowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie pradziejowego kurhanu położonego w parku miejskim.

M-Copy - Automatyka Biurowa - tonery, tusze, drukarki
www.m-copy.pl/,tonery,tusze,drukarki,naprawa,kserokopiarki,serwis, toner,tusz,regeneracja,papier,xero,ksero,kopiarki,kopiarek, drukarek,kserokopiarek,zamienniki,drukowanie,materiały, eksploatacyjne,pollux,polspeed.

ul. Szaniecka 2. 28-100, Busko-Zdrój



Tegoroczna, trzecia już kampania pozwoliła przebadać kilka obiektów osadowych związanych ze społecznościami neolitycznymi oraz wczesnej epoki brązu, w których natrafiono na fragmenty ceramiki oraz kości zwierzęce.

Odkryto też obiekty sepulkralne datowane na schyłek młodszego okresu przedrzymskiego i okres rzymski, w tym dwa czworoboczne obiekty rowkowe, trzy groby szkieletowe oraz grób popielnicowy. Na obecnym etapie badań wydaje się, że najstarsze z nich są obiekty rowkowe pochodzące ze schyłku młodszego okresu przedrzymskiego.

Zobacz

 Zobacz

Wyjątkowo prezentuje się unikatowy w skali kraju pochówek popielnicowy wykorzystujący jako urnę naczynie wykonane ze stopu brązu, situlę. Jest to naczynie importowane z terenu Imperium Rzymskiego, zaopatrzone w ozdobne mocowanie uchwytu (zwane ataszami) w kształcie delfinów (forma naczynia określona została jako typ Eggers 18). Takie naczynia na terenie Polski są rzadkie - z obszaru kultury przeworskiej znanych jest obecnie tylko siedem, zaś wykorzystanych jako urny cztery. Obok naczynia złożono zmarłemu elementy uzbrojenia - miecz, umbo (środkowe okucie tarczy), groty - bardzo silnie, rytualnie pogięte. Trudno na obecnym etapie badań określić chronologię grobu. Naczynia typu Eggers 18 występują od młodszego okresu przedrzymskiego faza A2 (I w. p.n.e) i we wczesnym okresie rzymskim (najliczniej w I wieku). Więcej informacji dostarczyć mogą po przeprowadzeniu zabiegów konserwatorskich żelazne elementy uzbrojenia.

Trzy groby szkieletowe (inhumacyjne) były zorientowane na osi północ południe, z głowami zwróconymi na południe (najprawdopodobniej wszystkie to groby kobiece). Ciała zmarłych złożone zostały w pozycji podkurczonej na boku. W przypadku dwóch grobów zwraca uwagę brak lub przemieszczenie kości górnej części ciała, co może wskazywać na praktykowanie zwyczaju wtórnego otwierania grobów i wyciągania części kości. W obu przypadkach w skład wyposażenia grobowego wchodziły naczynia o czarnych gładkich powierzchniach, które należy datować na wczesny okres rzymski. W trzecim grobie przy kościach pochowanej w nim osoby, na wysokości piersi znajdowała się podwójna kolia składająca się z paciorków szklanych, kamiennych i brązowych oraz kilku wisiorków. Na wysokości mostka i nad głową znajdowały się dwie identyczne, brązowe zapinki z podwiniętą nóżką (VI grupa Almgrena). Zestaw zabytków pozwala na datowanie grobu na początek młodszego okresu rzymskiego faza C1a (schyłek II wieku).

Zobacz

Zobacz

Odkryte zabytki poddane zostaną obecnie zabiegom konserwatorskim a następnie trafią do analizy naukowej Instytutu Archeologii UJ w Krakowie.

Badania finansowane były przez Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach.

Foto: Joanna Zagórska-Telega, Anna Durazińska

Źródło:  Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach, Youtube Poza Kontekstem


Reklama

Tagi: Kazimierza Wielka   archeolodzy w Kazimierzy   odkrycie w Kazimierzy  

Zobacz także

Szkolenie Podstawowe 2024: Nowi Ochotnicy w 10 ŚBOT

Dodane: 2024-09-07 13:54 - Komentarze  (0)  czytane (401)

TAGI: Terytorialsi, WOT, szkolenie WOT



Komentarze (6)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.238.227.73

Do ponizej (2024-09-02 21:09:19)

Rzeczywiście, goście z Danii i Skandynawii to Słowianie, nasi bracia.
W łeb się puknij.

Tomasz (2024-08-31 09:12:32)

To nasz słowiański przodek. Robić badania dna, haplogrupy krwii. A nie bawić się w zgadywanki. Archeo są od kopania a nie tworzenia swoich błędnych teorii.

ujawnił się: (2024-08-26 20:11:10)

typek podpisujący się jako szwagier; (jego inteligencja mnie poraziła gdy ten typek w artykule o Pęczelicach wspomniał o tragedii rodziny jako o siekierezadzie), dla zainteresowanych to nie jest żadne odkrycie tylko znalezisko archeologiczne.

Szwagier (2024-08-26 15:57:35)

Super odkrycie! Tak trzymać!

jacek (2024-08-25 13:34:49)

kupka struchlalych kosci to wspaniale odkrycie

Buk (2024-08-25 00:38:07)

Ziemia ma 2024 lata.. nie wierzcie w takie brednie

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

BSF Busko-Zdrój pokonał Futsal Club Tarnów 9:2 (3:1) - zapis transmisji LIVE

LXVIII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

KKF Caffaro Global System Kazimierza Wielka vs BSF Busko-ZdrĂłj - transmisja LIVE

AKS 1947 Busko-Zdrój vs LKS Orlęta Kielce - transmisja LIVE

Gala boksu im. JĂłzefa Grudnia w Busku-Zdroju - transmisja LIVE

Uroczyste otwarcie rozbudowanej części "Malucholadii" - konferencja prasowa

Konkursy

Uwaga konkurs! Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl: Lista męskich życzeń
Konkurs rozstrzygnięty! Sprawdź wyniki ! Zapraszamy na występ Kabaretu Smile!!!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Trwa Konkurs Fotograficzny 'Moje Wakacje na Ponidziu'

Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej serdecznie zaprasza dzieci i młodzież w wieku od 6 do 17 lat do udziału w konkursie fotograficznym...